Rivayet değeri açısından İbn Sayyad kıssası
The story of İbns Sayyad in terms of its narrative value
- Tez No: 191307
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL HAKKI ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Hadis kaynaklarında geçtiği şekliyle bn Sayyad Hz. PeygamberinMedinede bulunduğu zaman diliminde de yaşamış Yahudi bir gençtir. smiAbdullah b. Said, Safi b. Sayyad diye ifade edilir. slamiyeti kabul etmiştir.Medine'de vefat etmiştir. Veya Harre gününde kaybolmuştur.bn Sayyad ile ilgili hadis kaynaklarında geçen rivayetleri tahlilettiğimizde bn Sayyad'ın peygamberlik iddiasında bulunduğunu, Deccalolduğunu, hayali tecrübelere sahip olduğunu, kahinlik yaptığını görmekteyiz.Bütün bu bilgiler hadis kaynaklarında geçmektedir. slam tarihi kaynaklarındageçmemektedir.Bu da bizi bu tür bilgilerin tarihi bir gerçekliği olmadığına,ütopik olduğuna, Deccal kıssalarıyla irtibatlı bir deccal efsanesinin ortayakonulduğu düşüncesine götürmektedir.Hadis kaynaklarında geçen bn Sayyad rivayetlerinde ve hadisşarihlerinin açıklamalarında kendi içinde birbirleriyle bağdaştırılamayacakderecede farklılıklar arz ettiğini, tereddütlü noktaların bulunduğunu, insanışüpheye düşürecek ifadeler ve tahminlere dayalı bilgilerin olduğunugörmekteyiz.Hadis kaynaklarında geçen bn Sayyad ile ilgili bu bilgilerin tahlil edilmesineticesinde de bn Sayyad'a atfedilen olağanüstü bu özelliklerin Deccalmitolojisiyle bağlantılı olduğu ve tarihi gerçekliği olmadığı sonucuna biziulaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
An Survey on the authenticity of the narration of Ibn al Sayyad.Accorditino the resources of the Traditin (Hadith) Ibn Sayyad is a young Jewishperson who lived in the perod in which the prophet Muhammad lived inMadina. He is known with the name of Abdullah b. Said, Safi b. Sayyad. Heembraced Islam and died in Madina or was disappeared on the day of Harre.The analysis of related narrations in sources of Hadith about Ibn Sayyadreveals that he claimed that he was a prophet, or Deccal, had the experience ofhigh level of imagination and played the role of a future-teller. These all takeplace in the soruces of Hadith but not in the sources of the history. This factleads us to suggest that these kinds of information about him have no scholarlybase, are utopic and might have been attempts to foster the myths of Deccal inthe area.It seems that there are plenty of inconsistent variations, uncertain points,doubtful expressions, and probabilistic statetments in the narrations about Ibnal Sayyad and in the explanations of the commentators.The result of this survey carried out on the narration of Ibn al Sayyad, ledus to conclude that the exaggerated qualifications attributed to Ibn al Sayyadare related to the myth of the Deccal and the information about him has nohistorical authenticity.