Peygamber kavramının öğretimi (ilköğretim 5. sınıf örneği)
Teaching of the concept of the Prophet (the example of 5. grade in primary school)
- Tez No: 191345
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZETUmutlu, Zehra, Peygamber Kavramının Öğretimi ( lköğretim 5. Sınıf Örneği),Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Mualla Selçuk, 123 s.Araştırmamızda, 5. sınıf öğrencilerinin ilgi ve ihtiyaçları ile örtüşen peygamberanlayışı ile kavram öğretimi aşamalarına uygun olarak düzenlenen etkinlikleri betimselolarak sunmak amaçlanmıştır.Bu amaçlara ulaşmak için: I. Bölümde; kavram öğretimine dair bilgilere yerverilmiştir.II. Bölümde; peygamber kavramının analizi yapılmış, Kutsal Kitaplarda nasılkullanıldığı araştırılarak kavramının özellikleri ortaya konmuştur.Son bölümde ise; peygamber kavramının öğretimine ilişkin etkinliklere yerverilmiştir.Kavram öğretimi hangi yöntemle öğrenilirse öğrenilsin iki aşamada gerçekleştiğibelirtilmiştir. Yapılan araştırmada dini kavramlardan olan peygamber kavramının anlamlıve kalıcı sunumu için, kavram öğretimi aşamalarına uygun olarak ve 5. sınıf öğrencilerininseviyeleri göz önüne alınarak etkinlikler düzenlenmiş ve kavram haritaları hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYUmutlu, Zehra, Teaching of the concept of the prophet (the example of 5. grade inprimary school), The study of the post-graduate, Advisor: Prof. Dr. Mualla Selçuk, 123 p.In our study, it is aimed at presenting the activities arranged accordıng to the levelsof teachıng of concept in a suitable way and the understanding of the prophet harmonizedwith 5. grade students? interests and necessities by describing .To reach these aims: In the first chapter; there are knowladges about teaching ofthe concept.In the second chapter; the concept of the prophet is analysed, the features of theconcept are put forward by searching that how it is used in holy books.In the last chapter; there are activities about teaching of the concept of the prophet.It is stated that no matter which methods are used for the teaching of concept, itturns out to be true in two levels. In this study, the teaching of concept is arrangedaccording to these levels to provide a meaningful and permanent presentation for theconcept of the prophet that is one of the religious concept and activities are arranged andmaps of the concept are prepared by paying attention to levels of 5. grade students.