Ankara Etnoğrafya Müzesi'nin ziyaretçi gözüyle değerlendirilmesi
An evaluation on the Ankara Museum of Ethnography through the perceptions of museum visitors
- Tez No: 191349
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRBÜZ ERGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 12
Özet
Projede Ankara Etnoğrafya Müzesi'ne ilişkin ziyaretçilerin görüşleri alınarakbir değerlendirme yapılmıştır.Müzenin etkinliği ve işlevinin daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla, 20 ziyaretçiyleziyaret öncesi ve ziyaret sonrası görüşmeler yapılmış müzeden beklentileri ve bubeklentilerin karşılanıp karşılanmadığı üzerinde durulmuştur.Ziyaret öncesi yapılan görüşmelerde ziyaretçilerin müzeye geliş sebepleri ,müzeden beklentileri ve özellikle Etnoğrafya Müzesinin anlamı üzerindeyoğunlaşılmıştır. Yapılan bu ön görüşmeden sonra ziyaretçilerle Müzeyi gezdikten sonratekrar görüşülmüş ve Müze hakkındaki görüşleri alınmıştır.Yapılan çalışmada Etnoğrafya Müzelerinin genel anlamda tanımı ve işlevininyeterince bilinmediği ve bu eksikliği gidermek için yapılan çalışmaların da yetersizkaldığı gözlenmiştir. Ziyaretçilerin büyük çoğunluğunun ziyaret öncesinde neylekarşılaşacaklarını bilmedikleri ziyaret sonrasında ise yine bu nedenle tatmin olmadanmüzeden ayrıldıkları görülmüş olup bu noktada özellikle Etnoğrafya Müzelerininamacının ve işlevinin anlatılmasına yönelik uygulamaların planlanması gerektiğianlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this project, an evaluation on the Ankara Museum of Ethnography is donethrough the perceptions of museum visitors.In order to deepen one?s understanding of the museum?s function, twentymuseum visitors have been negotiated before and after their museum visit, and havebeen asked their expectations as well as whether these expectations of the museum visithad been met or not.In the questions asked before the museum visit, it is concentrated on why thesevisitors come to the museum, their expectations of this visit and the concept of theethnography museum. The same visitors have been interviewed with the same questionsagain after their visit and asked for their opinions about the museum.It is observed through this study that the notion and the function of ethnographymuseums are not sufficiently known in general and the studies aiming to increase theawareness of what ethnography museum means are not enough as well. It is concludedthat a great deal of visitors don?t know what they will see in the museum before the visit,hence, they leave the museum without any satisfaction as a result of this unawareness.Finally it is understood that there should be planning studies to increase understandingof what the objective of an ethnography museum as well as what they service.