Ergenlik dönemi gelişimsel ödevleri ve psikolojik problemler
Developmental tasks of adolescence and psychological problems
  1. Tez No: 191358
  2. Yazar: ESEN DİNÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN HİSLİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Dinçel, Esen, Ergenlik Dönemi Gelişimsel Ödevleri ve Psikolojik Problemler, Yüksek Lisans Tezi,Danışman: Prof. Dr. Nesrin Hisli Şahin, 174 s.ÖZETBu araştırmanın amacı; 10-25 yaş grubundaki gençlerin ergenlik dönemi gelişimselgörevlerini yerine getirme ve psikolojik problem yaşama düzeylerini karşılaştırmaktır.Araştırmanın uygulama aşamasında Ankara'da yaşayan ilköğretim, ortaöğretimkurumları ve üniversitelerden 858 ergene Ergenlik Dönemi Gelişimsel Ödevleri Ölçeği ilebirlikte KSE ve demografik form verilmiştir.Elde edilen bulgular; SED değişkenin kimlik oluşturma, değerler üzerine düşünmeve bağımsızlık sorunları gelişimsel ödev alanları üzerinde; yaş değişkeninin bağımsızlıksorunları ve sorumluluk alma ve kendini kabullenme gelişim ödev alanları üzerindeanlamlı bir etkisinin olduğunu göstermiştir. Bunun yanısıra, kimlik oluşturma vesorumluluk alma ve kendini kabullenme gelişimsel ödev alanları üzerinde SED ve yaş ortaketkisinin anlamlı olduğu, cinsiyet değişkeninin hiç bir gelişimsel ödev alanı üzerinde ne tekbaşına ne de ortak bir etkisinin bulunmadığı görülmüştür. Diğer yandan yaş ile ilgilianalizler, 10-13 yaş grubu ergenlerin tüm gelişimsel ödev alanlarında diğer yaş gruplarınagöre daha fazla puan aldıklarını ortaya koymuştur. 10-13 yaş grubu ergenler aynızamanda, tüm yaşa özgü gelişimsel ödev alanlarında 22-25 yaş grubu hariç, diğer yaşgruplarından daha yüksek puanlar almıştır.Yapılan diğer analizler sonucunda, 14-17 yaş grubu ergenlerinin diğer yaşgruplarına kıyasla daha fazla stres yaşadıkları ve yaşamlarından daha az memnunoldukları görülmüştür. Bunun yanı sıra birinci yaş grubu ergenlerin kendinden yaşçabüyük ergenlerin ödevlerini gerçekleştirmeye çalışmaları, ikinci yaş grubu ergenlerin tümgelişimsel ödevlerle uğraşıyor olmaları, üçüncü ve dördüncü yaş grubunun kendindenyaşça küçük ergenlere özgü ödevlerle uğraşıyor olmalarının stres yaşamalarına nedenolduğu bulunmuştur.Araştırma bulguları ergenlik dönemi gelişimsel ödevlerini gerçekleştirmekonusunda yaşanacak güçlüklerin ergenlerin yaşamlarını nasıl etkilediğini görmeaçısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Dinçel, Esen, Developmental Tasks of Adolescence and Psychological Problems, Master?s Thesis,Advisor: Prof. Nesrin Hisli Şahin, 174 p.ABSTRACTThe purpose of this study is to compare the developmental tasks and psychologicalproblems of 10-25 years old adolescents.The study was carried out in elementary schools, middle schools, high schools anduniversities on 858 adolescents. ?The Developmental Tasks of Adolescence Scale?, ?BriefSymptom Inventory? (KSE) and ?The Demographic Information Scale? were administeredto the participants.The findings indicated that, SES had a significant effect on the adolescence tasks ofidentity, values, independence and also, age had a significant effect on the adolescencetasks of independence, responsibility and self-acceptance. In addition to that, the findingsrevealed that SES and age had an interaction effect on the adolescence tasks of identity,responsibility and self-acceptance, however; gender did not have significant effects on anyof the adolescence tasks. Moreover, the analyses on the age variable revealed thatadolescents in the 10-13 age group scored higher at all of the dimensions of adolescencetasks more than the comparison groups. 10-13 age group adolescents also scored higher onall of the adolescence tasks of all the age groups more than the comparison groups exceptfor 22-25 age group.The results also indicated that 14-17 age group adolescents reflected more stresssymptoms and were more unsatisfied with their life when compared to the comparisongroups. Moreover, the findings reveal that when adolescents in the first age group work atthe tasks of the later groups, adolescents in the second age group generally work atdevelopmental tasks and adolescents in the third and fourth age group work at tasks of theyounger groups, they tend to reflect more stress symptoms.The findings are especially important in that they indicate the difficulties anadolescent might encounter in achieving his/her adolescence developmental tasks.