Türkiye ekonomisinde iç borçlanmanın faiz oranı ve döviz kuru ile ilişkisi
Domestic Debt's relation in interest rate and exchange rate in Turkey
  1. Tez No: 191370
  2. Yazar: İLKBAHAR TUNALI CANSU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇELİK ARUOBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İstatistik, Econometrics, Economics, Statistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZETBu çalışmada ilk olarak Türkiye'de ki iç borçlar (iç borçların tanımı veözellikleri, iç borç araçları, iç borç çeşitleri, iç borçların kaynakları ve iç borç yönetimi)ve faiz oranı, döviz kuru genel olarak incelenmiş, Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri1990-2005 dönemi için analiz edilmiştir.Daha sonra iktisat okullarının devlet borçlanmasına bakış açılarının ve sonyıllarda iç borç yönetimlerinde mali disiplini esas alan reformların incelenmesi,Türkiye'de iç borç sorununu tanımlamak için kurumsal bir temel sağlamıştır. Sonuçolarak çalışmada Türkiye ekonomisinde Ricardo Eşdeğerlik Teorisinin (RET) geçerliolmadığı, iç borçlanmanın ekonomiyi etkilediğini kabul eden Keynesyen görüşün etkiliolduğu gösterilmiştir.İç borçlanmanın Türkiye'ye özgü özellikleri ortaya konulmaya çalışıldıktansonra iç borçların temel makro ekonomik göstergelere (faiz oranı ve döviz kuru) etkilerive ekonomik analizi yapılmıştır. Son olarak, 1990 yılından sonra yapılan iç borçlarıniktisadi etkilerinin ekonometrik analizi yapılmış, bu ekonometrik analizde VektörOtoregressif Analiz (VAR) kullanılmıştır.Bu analizler sonunda Türkiye'de uygulanan iç borçlanma politikasının malipiyasalarda baskı yarattığı görülmüştür. Çözüm olarak, ekonomik ve siyasi istikrarınsağlanması ile Türkiye'nin borç stoku probleminin önümüzdeki yıllarda çözülebileceğiileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFirstly, domestic debt in Turkey (identification and features of domestic debt,domestic debt instruments, the kinds of domestic debt, resource of domestic debt andmanagement of domestic debt) and interest rate, exchange rate were investigatedgenerally in this study, these development in Turkish economy were analyzed for 1990-2005.Afterwards, the basic framework to define the domestic debt is set by analyzingthe approaches of the main economic schools and also the new methods which is basedon the fiscal discipline in debt management. The result of this study showed that RET isinvalid in Turkish economy, Keynes approach which accepts the effect of domestic debtin economy is effective.After features of domestic debt in Turkey is tried to explain, the side effects ofdomestic debt over the main macroeconomic indicators such as interest rate andexchange rate as well as economic analysis of domestic debt were done. Finally, utilizesa econometric method (VAR) to analyze the economic effects of domestic borrowing,starting after the period of 1990.