Küresel terörizm
The global terrorism
  1. Tez No: 191379
  2. Yazar: SAADAT RUSTEMOVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
ÖZETKüresel terörizm, uluslararası hukukun önemli inceleme alanlarından biridir.Değişen dünya düzeninde Batı değerlerinin evrenselleşmesine karşı açılan bir savaşolarak nitelendirilen ?küresel terörizm? ideolojisi, slam dininin ve Müslümanlar'ındünyada egemenlik kurmasını öngörmektedir. Bu terim, tek kutuplu küreselleşmekarşıtlarının radikal hareketlerini ifade etmektedir. Bu hareketlerin ideolojik yapısıve eylemcilerin kimlikleri, terörizmin slam dini ekseninde değerlendirilmesine ve?küresel terörizm? ile eş anlam taşıyan ?radikal? veya ? slami terörizm? olarak dabelirtilen terörizm türünün ortaya çıkmasına neden olmuştur.11 Eylül 2001 saldırılarından sonra terörizm ile ilgili bütün kavramlar veyaklaşımlar değişime uğramıştır. Sadece kitleleri etkilemek amacıyla yapılansembolik eylemler yerini şiddet propagandasına bırakmıştır. Teröristlerin ?cihat?olarak belirlediği yenilenmiş ideoloji, Müslümanlar'a karşı açılan savaşı ve amacaulaşmak için belirlenen yöntemleri meşrulaştırmaktadır.11 Eylül 2001'de ABD'ye karşı gerçekleştirilen terörist saldırılara yönelikhukuksal yanıtlar ekseninde alınan kararlar, devletlerin olduğu gibi bütün uluslararasıkurumların da uluslararası hukuk çerçevesinde ve terörizmle mücadele kapsamındaişbirliği kurmasını öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTGlobal terrorism is one of the important research areas of the internationallaw. Within the changing world order, the ideology of ?global terrorism? defined as awar, at which it is struggled against globalizing the western values, specifies forIslam religion and Muslims to set hegemony in the world. This term expresses theradical actions of the single poled globalizm opponents. The ideological structure ofthese actions and the identities of the activists have caused terrorism to get evaluatedat the axis of Islam religion and a type of terrorism that has got the same meaningwith ?global terrorism? and is also defined as ?radical? or ?Islamic terrorism?.After the 9/11, all the concepts and approaches concerning terrorism have gotan exchange. The symbolic performed actions, that aims just affect the public, haveleft its place to the violence propaganda. The renewed ideology, that the terroristsdetermined it as ?jihad?, legitimized the war against the Muslims and the methods,determined to reach the purpose.0n the 9/11, concerning the terrorist attacks performed against USA, thedecisions made at the axis of legal respond specified cooperation of all theinternational institutions as well as the states in the aspect of the international lawand of struggling with terrorism.