Avrupa Birliği'nde özel tüketim vergilerinin uyumlaştırılması ve Türkiye
The harmonization of excises in the European Union and Turkey
  1. Tez No: 191380
  2. Yazar: HASAN ORAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KUMRULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZETBu çalışma özel tüketim vergilerinin Avrupa Birliği'ne üye ülkelerdeuyumlaştırılmasını ve Türkiye'nin bu uyumlaştırma çalışmasında almış olduğumesafeyi konu almaktadır.Tek pazarın kurulması Avrupa Birliği'nin en önemli hedeflerinden biriolmuştur. Tek Pazar için önemli bir koşul olan emek, sermaye, mal ve hizmetlerinserbest dolaşımının önündeki engellerin kaldırılması 1957 Roma Antlaşması ilegündeme gelmiştir. Bu engellerden birini de üye ülkeler arasında rekabeti bozucuvergi oranları oluşturmaktadır.Üye devletler ve sermaye arasındaki rekabeti önemli ölçüde bozan bir yapıyasahip bulunması ve Avrupa'da gümrük birliğinin uygulanması açısından özel tüketimvergilerinde uyum sağlama zorunluluğu bulunmaktadır. Avrupa Birliği'nde beşbüyük olarak adlandırılan tütün, alkol, bira, şarap ve madeni yağlar üzerindekivergilerin uyumlaştırılması çalışmaları yapılmıştır.Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkiler 1963 tarihli Ankara Anlaşmasıile başlamıştır. Türkiye, Avrupa Birliği'nin tek pazar hedefine uygun hareket etmeyükümlülüğüne girmiştir. Türk vergi sisteminin ve vergi oranlarının Avrupa Birliğistandartlarına uyumlaştırılması ve yakınlaştırılması bu yükümlülüklerden biridir.Türkiye özel tüketim vergilerinin uyumlaştırılması konusunda atılan enönemli adım Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nun yürürlüğe girmesi olmuştur. ÖzelTüketim Vergisi Kanunu ile vergi uyumlaştırması ve vergi sisteminin sadeleşmesihedeflenmiştir. Ancak vergi uyumlaştırması konusunda Türkiye'nin hala kat etmesigereken uzun bir yol bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study aims to explain the harmonization of excises in the EuropeanUnion and Turkey.The single market is one of the European Union?s greatest achievements.Restrictions between member countries on trade and free competition have graduallybeen eliminated, with the result that standards of living have increased. The removalof all barriers to the free movement of goods, people and capital to the extentnecessary to ensure the smooth operation of the European Common Market was thecentral objective of the 1957 Treaty of Rome while the removal of barriers to theprovision of services was considered to be an implicit objective of the Treaty. TheCommon Market aims elimination of tax frontiers, overcoming the obstacles createdby differences in indirect taxes, by harmonization or approximation of VAT rates andexcise duty.The most commonly applied excise duties are those on alcoholic beverages,manufactured tobacco products and energy products (motor fuels and heating fuels,such as petrol and gasoline, electricity, natural gas, coal and coke). All EU MemberStates apply excise duties to these three product categories. The revenue from exciseduties accrues entirely to the Member StatesRelations between the European Union and Turkey started with the AnkaraAgreement in 1963. Ankara Agreement asserts that the principles laid down in theprovisions on competition, taxation and approximation of laws in theTreaty establishing the Community must be applied between the contracting parties.The European Council decided in 1999 in Helsinki that Turkey is a?candidate state destined to join the Union on the basis of the same criteria as appliedto the other candidate States?. The European Council welcomed ?the commitment ofthe Turkish government to carry forward the reform process, in particular theremaining legislative ?. Turkey enacted Excises Statute in 2002. Turkey not onlyaimed to harmonize its excise duties with EU?s excises duty legislation, but alsoaimed to purify excises duty itself. Special Consumption Tax Statute was good forachieving the EU?s criteria. But there are some differences between the SpecialConsumption Tax Statute and the EU Member States? excises duty legislations.Goods in the Lists attached to the Special Consumption Tax Law are thesubjects of the tax. For goods in the Lists, Special Consumption Tax is charged onlyonce.There are mainly 4 different product groups that are subject to special consumptiontax at different tax rates· List I is related to petroleum products, natural gas, lubricating oil, solvents andderivatives of solvents.· List II is related to automobiles and other vehicles, motorcycles, planes, helicopters,yachts.· List III is related to tobacco and tobacco products, alcoholic beverages and cola.· List IV is related to luxury products.