Türkiye'de ceza infaz kurumlarının sorunları
The problems of the prisons and detention houses in Turkey
  1. Tez No: 191381
  2. Yazar: MEHMET KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜRKAN YALÇIN SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZETModern ceza hukukunda, hürriyeti bağlayıcı cezanın asıl amacı suçluyuiyileştirerek topluma yeniden kazandırmaktır. Yargısal bir kararla verilen hürriyetibağlayıcı cezalar kesinleştikten sonra, cezaevlerinde infaz edilirler. Bugünküanlamda cezaevleri ceza sisteminin içine 16. Yüzyılın sonlarından itibaren girmeyebaşlamıştır. Ceza infaz kurumuna giren hükümlüler, devletin koruması ve kontrolüaltında bulundurulurlar. Hükümlülerin bu hassas durumları gözönündebulundurularak, BM tarafından ?Hükümlülere Uygulanacak Muameleye İlişkinMinimum Standart Kurallar? hazırlanarak kabul edilmiştir. Daha sonra ise, bukuralların Avrupa versiyonu olan, ?Avrupa Cezaevi Kuralları? düzenlenmmiştir.Türk infaz sistemini düzenleyen 5275 sayılı Kanun hazırlanırken AvrupaCezaevi Kuralları'ndan önemli ölçüde yararlanılmış, kanunun gerekçesinde de buhusus vurgulanmıştır. Türkiye'deki ceza infaz kurumlarında başlıca sorunlar;hükümlülerin ceza infaz kurumuna kabulünde yaşanan sorunlar, hükümlülerin cezainfaz kurumuna yerleştirilmesinde karşılaşılan sorunlar, ceza infaz kurumupersonelinden kaynaklanan sorunlar, hükümlülerin çalışmalarına ilişkin sorunlar,hükümlülere uygulanan eğitim-öğretim ve iyileştirme faaliyetlerinde karşılaşılansorunlar, ceza infaz kurumlarındaki güvenliğe ilişkin sorunlar, ceza infazkurumlarındaki sağlık hizmetlerinden kaynaklanan sorunlar ve ceza infazkurumlarının mimari yapısından kaynaklanan sorunlardır.220Türk infaz sisteminde son yıllarda yapılan düzenlemeler nedeniyle,mevzuattan kaynaklanan çok fazla sorun bulunmamaktadır. Sorunların büyükçoğunluğu yürürlükteki mevzuatın uygulamaya yansıtılamamasındankaynaklanmaktadır.221
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn terms of contemporary criminal law the fundamental purpose of theincarceration is to rehabilitate the criminal and to get regained him by the society.Sentences calls for incarceration passed through adjudication are executed in theprisons after they became definite. Prisons in the present sense have been integratedinto the criminal justice system since the last quarter of 16. Century. Convicts whoserve their punishments in prisons are under the protection and the control of thestate. Taking into consideration of the aforementioned situation of prisoners.Minimum standard rules concerning the treatments against prisoners and has beenprepared and adopted. Thereafter, ?European Prison Rules? which are the Europeanversion of these rules have been regulated.In the preparation period of the code 5275 regulating the Turkish executionsystem. European Prison Rules have benefited from in a great extend and thissituation has been emphasized in the justification of the code. The main problemsfaced in the execution institutions of Turkey are; problems faced during theadmission of convict to the institution, problems in the settlement period, problemsstemming from the personnel of the institution, problems as to the employment of theconvicts, Education, training and rehabilitation problems, security problems,problems in health care services and architecture problems.Due to the latest regulations made in recent years, there have been a numberproblems stemming from the legislation. Problems, to a great extend stemming fromthe fact that the legislation in power could not be reflected to the application atrequired level.