GAP alanında Kuzey Atlantik Salınımı'na bağlı yağış ve akım değişmeleri
Variations in the precipitation and stream flow depending on North Atlantic oscillation at GAP region
- Tez No: 191401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yetmen, Hurşit, GAP Alanında Kuzey Atlantik Salınımı'na Bağlı Yağış veAkım Değişmeleri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. hsan Çiçek, 62 s.ÖZETBu çalışmada GAP alanı ve onunla ilişkili akarsu havzalarında yağış veakımda meydana gelen değişimlerin Kuzey Atlantik Salınımı (KAS) ile neölçüde ilişkili olduğu araştırılmıştır. Gözlem süresi 47 ile 76 yıl arasındadeğişen Adıyaman(68 yıl), Batman(47 yıl), Bitlis(76 yıl), Erzurum(76 yıl) veMalatya(75 yıl) istasyonlarının aylık toplam yağış verileri Devlet Meteorolojişleri Genel Müdürlüğü'nden, akım verileri ise Devlet Su şleri GenelMüdürlüğü'nden alınmıştır. Kasım-Nisan ayları arasında kalan dönemde yağışve akım verilerindeki aylık değişmelerin 0, -1, -2 ve -3 aylarından en çokhangisiyle ilişkili olduğunu saptamak için Çoklu regresyon yöntemikullanılmıştır. Bunun sonucunda her bir ay için haritalanan KAS kış indisininyağışlara etkisinin, GAP alanı genelinde negatif yönlü olduğu belirlenmiştir. Buazaltıcı etki, çalışma döneminin genelinde hakim olan pozitif KAS indisiyleyakından ilişkilidir. Akarsu akımlarındaki değişmeler de yağışlar gibi genelolarak azalma eğilimindedir. Bu çalışmada, yağış ve akım ile KAS kış indisiarasında genel olarak negatif yönlü bir ilişki belirlenmiştir. Bu ilişki Mart veNisan aylarında, diğer aylardan daha belirgindir.
Özet (Çeviri)
Yetmen, Hurşit, Variations In The Precipitation And Stream Flow DependingOn North Atlantic Oscillation At GAP Region, Master?s Thesis, Advisor: Assoc.Prof. hsan Çiçek, 62 p.ABSTRACTIn this study, the relationships between the North Atlantic Oscillation(NAO) and precipitation and stream flow in GAP region, have beeninvestigated. Recording period of meteorology stations, that used in this study,changes between 47 and 76 years. Monthly total precipitation data is obtainedfrom Turkish State Meteorological Service and flow data is obtained fromGeneral Directorate Of State Hydraulic Works. Multiple linear regressionmethod was used to determine which one of the 0, -1, -2 or -3 months is themost related with monthly variations in the precipitation and stream flow datain the period of November-April months. As a result, in the GAP region, anegative relation was obtained between precipitation and the winter NAO indexmapped for each months. This negative effect is closely related with the positiveNAO index in the considered period of this study. As the variations inprecipitation, that in stream flow tend to be decreasing.In this study, it is determined that generally there exists a negativerelation between precipitation and stream flow with winter NAO index. Thisrelation is also more apparent in March and April with respect to the othermonths.