Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ilkokullarda yabancı dil olarak Türkçe öğretiminin durumu, sorunları ve çözüm önerileri
The current state, problems, and solution proposals for teaching Turkish as a foreign language in primary schools in the TurkishRepublic of Northern Cyprus
  1. Tez No: 1007853
  2. Yazar: MÜZEYYEN PELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırma, genel hatlarıyla, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) ilkokullarda yabancı dil olarak Türkçe öğretiminin (YDOTÖ) mevcut durumunu betimlemek, yaşanan sorunları belirlemek ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modeli esas alınmış olup durum, öğretmen görüşleri ve araştırmacı gözlemleriyle değerlendirilmiştir. Çalışmanın kuramsal temeli, KKTC tarihi ve etnik yapısı, çocuklara yabancı dil olarak Türkçe öğretimi, çocuklarda dil gelişimi, dil öğretimi ve çok kültürlü eğitim bağlamında şekillenmektedir. KKTC'nin çok etnikli ve çok dilli yapısı, özellikle ilkokul düzeyinde Türkçenin yabancı dil olarak öğretimini zorunlu hâle getirmektedir. Ancak alan yazınında, ilkokul düzeyinde YDOTÖ hususundaki çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu tez, bu boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Araştırma bulguları, KKTC'de yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde çok boyutlu sorunların bulunduğunu göstermektedir. Tezin önemi, KKTC'de ilkokul düzeyinde YDOTÖ'ye odaklanan ilk kapsamlı çalışma olması ve öğretmen deneyimlerini merkeze alarak gerçekçi bir ihtiyaç analizi sunmasıdır. Çalışma sonuçlarının, eğitim politikalarının geliştirilmesine, öğretmen eğitimine ve öğretim programlarının yeniden yapılandırılmasına katkı sağlamasının yanı sıra, öğretmenlere, örgüt yetkililerine ve alanda çalışan ya da çalışmayı düşünen akademisyenlere katkı sunması beklenmektedir. Ayrıca araştırma, yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanında psikoloji ve sosyoloji alanlarıyla ilişkili olarak disiplinlerarası bir perspektif sunmakta ve alanla ilgili disiplinlerarası çalışmaların artması gerektiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to describe the current state of teaching Turkish as a foreign language at the primary school level in the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC), to identify the problems experienced in this process, and to develop solutions to these problems. The study was designed as a qualitative case study, and the situation was evaluated based on teachers' views and the researcher's observations. The theoretical framework of the study is shaped by the historical and ethnic structure of the TRNC, teaching Turkish as a foreign language to children, language development in children, language teaching, and multicultural education. The multi-ethnic and multilingual structure of the TRNC makes the teaching of Turkish as a foreign language particularly necessary at the primary school level. However, it is observed that studies on teaching Turkish as a foreign language at the primary level are limited in the literature. This thesis aims to fill this gap. The findings of the study reveal that there are multidimensional problems in the process of teaching Turkish as a foreign language in the TRNC. The significance of this thesis lies in being one of the first comprehensive studies focusing on teaching Turkish as a foreign language at the primary school level in the TRNC and in providing a realistic needs analysis by centering teachers' experiences. The results of the study are expected to contribute to the development of educational policies, the improvement of teacher education, and the restructuring of curricula. In addition, it is anticipated that the study will provide guidance for teachers, institutional authorities, and academics working in or planning to work in this field. Furthermore, the study offers an interdisciplinary perspective by relating the field of teaching Turkish as a foreign language to psychology and sociology and emphasizes the need for increasing interdisciplinary research in this area.