Dwight Waldo ve yönetim yazını
Dwight Waldo and administration literature
  1. Tez No: 191427
  2. Yazar: COŞKUN SAYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. BİRGÜL AYMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, İşletme, Public Administration, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sayman, Coşkun, Dwight Waldo ve Yönetim Yazını, Yüksek Lisans Tezi,Danışman: Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, 146 s.ÖZETDwight Waldo, Amerika Birleşik Devletleri yönetim örgütlenmesinde ve çeşitliüniversitelerde kamu yönetimi üzerine çalışmış; özgün olarak nitelenen çıkışlarıylayönetim yazını üzerinde etkili olmuştur. Elli yıla yakın süre kamu yönetimi yazınınakatkıda bulunması dışında kamu yönetimi disiplinin kurucuları arasında daanılması Waldo'yu yönetim bilimi için göz ardı edilmeyecek bir konuma taşımıştır.Çalışmada 1940'lı yıllardan başlamak üzere Waldo'nun özgün yanlarının ortayakonulmasıyla kamu yönetimi yazınına katkısı somutlaştırılmaya çalışılmıştır. Tezinkapsamında; Waldo'nun çalışmaları merkez alınmak koşuluyla, ağırlıklı olarak1940 ve 1950'li yılların kamu yönetimi çalışmaları ve dönemsel olaylarla etkileşimigünümüze kadar uzanan bir bakışla yansıtılmaya çalışılmıştır. Bu yapılırkenWaldo'nun çalışmaları yönetim yazınının gelişimi sürecinde değerlendirilmiş vekarşıt görüşlerle sınanmıştır. Waldo'nun kullandığı kuramsal altyapı ve metodolojide kamu yönetimi disiplini bağlamında sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sayman, Coşkun, Dwight Waldo and the Administration Literature, Master?sThesis, Advisor: Prof. Birgül Ayman Güler, 146 s.ABSTRACTDwight Waldo; having a career in the United States administration and as a publicadministration scholar; has been effected the administration literature with hisoriginal propositions. As his name mentioned with the founders of the disciplineadditional to his nearly fifty years contribution to the public administrationliterature, he is a figure for the administration discipline that can not be neglected.In this study, starting with 1940s, Waldo?s contribution to the administrationliterature has been tried to be identified regarding his original aspects. Within thecontent of the study, basing on the studies of Waldo, especially the 1940s and 1950spublic administration studies? interference with the developments of the period istried to be projected with a perspective reaching today. While doing this, the studiesof Waldo has been evaluated within the development of the administrationliterature and has been tested with the opposite views. Also the theoretical andmethodotical bases of Waldo has been assessed regarding the public administrationdiscipline.