Avrupa Birliği üyeliği sürecinde Kosova kamu yönetimi reformu
Kosovo's public administration reform in the context of European Union
- Tez No: 505303
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT EMRAH BERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kamu yönetimin kuramsal çerçevesine odaklanarak, daha açık bir kamu yönetimi kavramın tanımı verebilmek ve Avrupa Birliği Üyeliği süreci bağlamında Kosova'nın kamu yönetimi reform sürecinden bahsedilmek, tezin ana hedefidir. Tez, kamu yönetimi kavramının tanımıyla başlanacak ve siyasetin itaatkâr bir aracı olarak kamu yönetimi disipline ve alanına giriş yapılan Woodrow Wilson'nun“İdarenin İncelemesi”adlı makalesi ve Max Weber'in“İdeal Bürokrasi Tipi”gibi kurucu babaların klasik teorileri ile dahası Herbert Simon'un“İdari Davranışı”nın neo-klasik kuramı ile devam edecektir. Sonradan, kamu yönetimin klasik modeli, özellikle de bürokratik yönetim modeli ile karşı karşıya gelen“Kamusal Tercih Yaklaşımı Teorisi”nden bahsedilecektir. Ondan sonra Başbakan Margaret Thatcher'ın önderliğinde 80'li yıllarda İngiltere'de özel sektöre büyük önem vererek ortaya çıkan“Yeni Kamu İdareciliği Yaklaşımı”ele alınacaktır. Son olarak Dwight Waldo'nun“İdari Devleti”ve Charles Fox ve Hugh Miller'ın“Post-modern Kamu İdaresi”çalışmalar üzerine odaklanarak ve siyasetin bilimselleştirilmesi paradigma üzerine geçerek kamu yönetimin modern ve post-modern teorileri tartışılacaktır. Kosova'nın kamu yönetimi reform süreci iki dönem ile belirlenmekte: Kosova'nın bağımsızlığının ilan edilmesinden önce ve sonrası. Çatışmadan ve Sırbistan'dan bağımsızlığı ilan ettikten sonra Kosova, diğer ülkeler tarafından tanınmak ve karşı karşıya olduğu zorluklarla baş edebilmek için devlet kurma sürecine başladı. Bu sürecin en önemli kısmı, ancak Kosova'nın durumunda tam tersi bir etkiye bulunmak, devletin işleyişinde ana etkenlerden biri olarak kabul edilen kamu yönetimi reformu idi. Tez yazım sürecinde, çalışma konusu, konunun kuramsal ve uygulama boyutu ile ilgili Kosova'nın Kamu Yönetimi reform projenin kurucu ve ek anlaşmaları, kitaplar, bilimsel dergi ve makaleler, kurumların resmi belgeleri ve siteleri, ve diğer internet kaynaklarından faydalanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Giving a clarified concept of public administration by focusing in the theoretical part and being able to describe the public administration reform process of Kosovo in the context of European Union Membership process is the thesis's main objective. En entrance of the definition of public administration concept and the classic theories of founding fathers as Woodrow Wilson's“Administrative Study”and Max Weber's“The Ideal Type of Bureaucracy”and the neo-classic theory of Herbert Simon's Administrative Behavior is necessary. The Public Choice Approach Theory which started the opposing of the classic model of public administration especially the bureaucratic model of administration will be mentioned. New Public Management Approach emerged in the 80's United Kingdom under the leadership of Prime Minister Margaret Thatcher with a great focus on the private sector. Lastly, Dwight Waldo's Administrative State and Charles Fox and Hugh Miller's Postrmodern Public Administration, modern and post-modern theories of public administration as scientification of politics will be discussed. Kosovo's public administration reform process will be divided in two periods: before and after the declarement of the independence of Kosovo. After the conflict and declaring independence from Serbia, Kosovo started the state-building process in order to be recognized by other countries and to be able to cope with the challenges that was facing. The most important part of this process was the public administration reform which is considered to be one of the main factors of state functioning but in the case of Kosovo had the opposite effect. In the course of paper writing, the analyzing of books, scientific journals, articles, official documents of Ministry of Public Administration of Kosovo and other internet sources related to the theoretical and practical aspects of the subject is the used methodology in the paper.