The effects of strategy training on EFL learners' reading comprehension
Strateji eğitiminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerin okuduğunu anlama becerileri üzerine etkisi
  1. Tez No: 917833
  2. Yazar: RABİA BÖREKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Okuduğunu anlama, akademik ve profesyonel başarı için temel bir beceri olup, bireylerin karmaşık fikirleri anlaması ve farklı kaynaklardan anlam çıkarmasını sağlar. Bu çalışma, Türk sekizinci sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerini geliştirmek amacıyla bir çevrimiçi eğitim programı tasarlamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın üç aşaması, eş zamanlı-gömülü bir tasarım ile yürütülmüştür. İhtiyaç analizi, okuma becerileri ve stratejileri, dil yeterliliği ve çevresel faktörler olmak üzere üç temel ihtiyaç alanı belirlemiştir. Pilot çalışma, öğrencilerin çeşitli bilgi düzeylerini ve özelleştirilmiş içeriğe olan ihtiyacı ortaya koymuştur. Ön ve son test sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmasa da kalıcılık testi programın etkinliğini göstermiştir. Bununla birlikte, eğitim materyalleri, öğrenci katılımı ve eğitim sürecinde bazı zorluklar yaşanmıştır. Ana çalışmada, deney grubu, kontrol grubuna kıyasla okuma anlama puanlarında önemli bir artış göstermiştir. Nitel veriler, katılımcıların olumlu deneyimler yaşadığını, katılım düzeylerinin arttığını ve okuduğunu anlama stratejileri konusunda farkındalıklarının arttığını ve strateji kullanım becerilerinin geliştiğini göstermiştir. Ancak, planlama ve anlama izleme gibi üstbilişsel stratejilerin uygulanmasında zorluklar yaşandığı belirlenmiştir. Kontrol grubu, ön testten son teste puan düşüşü yaşamış olup, bu durum sınırlı kelime bilgisi, gelişmiş okuma anlama stratejilerinin eksikliği, motivasyonel sorunlar ve dışsal stres faktörlerine bağlanmıştır. Bu bulgular, okuma anlama becerisini geliştirmek için çok yönlü bir yaklaşımın önemini vurgulamaktadır. Bu yaklaşım, açık strateji eğitimi, kelime dağarcığı geliştirme ve motivasyonel stratejileri içermelidir. Çeşitli okuma materyalleri, daha iyi bir öğrenme ekosistemi ve bireysel öğrenci ihtiyaçlarına göre uyarlanmış kişiselleştirilmiş eğitim, okuma anlama becerisini geliştirebilir. Bu bulgular, eğitimciler, politika yapıcılar ve materyal geliştiricileri için önemli sonuçlar taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Reading comprehension, the cornerstone of academic and professional success, empowers individuals to navigate complex ideas and extract meaning from diverse sources. This study aimed to enhance the reading comprehension of Turkish eighth-graders through an online training program. A concurrent-embedded design was employed to guide the three phases of the study. Needs analysis identified three key areas for reading comprehension improvement: reading skills and strategies, language proficiency, and environmental factors. The pilot phase revealed diverse student knowledge and a need for tailored content. Although the immediate test results were inconclusive, delayed gains indicated the effectiveness of the program. However, there were some challenges in terms of training materials, learner engagement, and the training delivery process. The main study revealed a significant improvement in reading comprehension scores of the experimental group. Qualitative data indicated positive experiences, increased engagement, and improved awareness and use of reading comprehension strategies among the participants. However, challenges were identified in applying more complex strategies such as planning and monitoring comprehension. The control group experienced a decline in scores from pre-test to post-test, and the contributing factors were defined as limited vocabulary knowledge, lack of advanced reading comprehension strategies, motivational issues, and external stressors. These findings underscore the importance of a multifaceted approach to enhance reading comprehension, which covers explicit strategy instruction, vocabulary development, and motivational strategies. Diverse reading materials, a better learning ecosystem, and personalized instruction tailored to individual learners' needs can improve reading comprehension. These findings have implications for educators, policymakers, and material developers.