Türk Vergi Hukuku'nda geriye yürümezlik ilkesi
The principle of non-retroactivity in Turkish Tax Law
- Tez No: 191475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu tezin konusu, Türk vergi hukukunda geriye yürümezlik ilkesidir. Tez, giriş vesonuç bölümü dışında üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun takdimi veçalışma planına yer verilmiştir. Birinci bölümde, normların zaman bakımından uygulanmasısorunu, geriye yürümezlik ilkesi ve kuramsal temelleri irdelenmiştir. Vergi hukukunda geriyeyürümezlik ilkesi başlıklı ikinci bölümde ise, ilke vergi hukuku açısından geniş bir şekildeincelenmiştir. Üçüncü bölümde ilke, idari işlemler ve bir kısım yargı kararları açısındanayrıca ele alınmıştır. Sonuç ve değerlendirme bölümünde ise, ilkenin katı bir kural olmadığı;ancak Anayasa'da ve hukukun genel ilkelerinde belirlenen temel hak ve özgürlüklere aykırıolması durumunda işlev kazanacağı, dolayısıyla hukuki güvenlik ilkesine aykırı olan birgeriye yürümenin hukuken korunmasının mümkün olmadığı, zira bunun hukuk devletinin birgereği olduğu ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe subject of this thesis is the principle of non-retroactivity in Turkish Tax Law. Thisthesis composed of preamble, three sections and the conclusion part. Presentation of thesubject and the work plan are in the preamble part. In the first section, the problems of theapplication of norms regarding the time, non-retroactivity principle and the theoretical basisof mentioned principle are studied. In the second section which is titled as non-retroactivityprinciple in tax law, the mentioned principle is deeply analyzed in the scope of tax law. In thethird section, the non-retroactivity principle in tax law is studied in the scope of administrativetransactions and judicial decisions. In the conclusion part, it is stated that the non-retroactivityprinciple in tax law is not a strict one, however it works when there is a breach against thefundamental rights and liberties with regard to the constitution and/or the general principals oflaw. Consequently, it is stated that the retroactivity which is against the certainty and thepredictability of law can not be preserved in a legal system, due to the necessity of a state oflaw.