Astların bakış açısından yöneticilerin empatik eğilimlerinin incelenmesi (Karayolları 14. Bölge müdürlüğü Uygulaması)
The research of emphatic attitude of managers from workers opinions
  1. Tez No: 191487
  2. Yazar: ELİF UZUNTAŞ TOPÇU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ivÖZETASTLARIN BAKIŞ AÇISINDAN YÖNET C LER N EMPAT KEĞ L MLER N N NCELENMES(Karayolları14. Bölge Müdürlüğü Uygulaması)TOPÇU, EL F UZUNTAŞYüksek Lisans-2007şletmeDanışman: Yrd. Doç. Dr. Özlem UzunBu çalışmanın amacı yöneticilerin empatik eğilimlerinin çeşitlideğişkenler açısından incelenmesi ve yöneticilerin empatik eğilimleri ile astlarınyöneticilerin empatik eğilimlerini algılayışı arasında farklılık olup olmadığınınbelirlenmesidir.Bu araştırmanın verileri Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü'nde çalışan üstve orta kademedeki 83 yönetici ve 192 asttan toplanmıştır. Hipotezleri test etmekiçin bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizlerinden yararlanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre yöneticilerin empatik eğilim ortalamaları ileyaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, çalışma yaşamlarında geçirdikleri süreler ve ücretdeğişkenleri arasında farklılık bulunamamıştır. Yöneticilerin empatik eğilimortalamaları 3,53 olarak belirlenmiştir. Astların görüşleri ile cinsiyet ve ücretarasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Astların görüşleri ile yaş, çalışma süresive eğitim düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Yöneticilerinempatik eğilimleriyle astların bu konudaki görüşleri arasında farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
vABSTRACTTHE RESEARCH OF EMPHATIC ATTITUDE OF MANAGERS FROMWORKERS? OPINIONS(A Study of 14. Zone of Directorship of Highways)TOPÇU, EL F UZUNTAŞMaster Thesis-2006ManagementAdvisor: Özlem UZUN, Assistant ProfessorThe purpose of this study was to examine empathic attitude in point ofdifferent variables for the manager and was to examine differences betweenopinions of managers and workers.Data were collected from 83 managers and 192 workers in 14. Zone ofDirectorship of Highways Independent Samples T Test and One Way Anovaanalyses was performed to test the hypotheses.Due to the research results there is no difference (relationship) foundbetween the empathic attitude of managers with the age, gender, education, salaryand working life indicators. There is no difference (relationship) found between theopinions of workers with the gender and salary. Differences found between theopinions of workers with the age, education, working life indicators. There is somedifferences found between empathic attitude of managers with the workers?opinions about empathic attitude of managers