Kur'an öğretiminde metin anlam ilişkisi
Text-meaning relation in Quran teaching
  1. Tez No: 191528
  2. Yazar: MEHMET YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA SELÇUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Din, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma Kur'an öğretiminde metinle anlamı buluşturmaya çalışan bir yöntemönerisi sunmaktadır. Ana amacı örgün eğitimde yer alan sure ve duaların ezberlenmesiyanında anlamının da öğretilmesine bir katkı niteliğindedir. Bu yöntemin temeli Arapça'danTürkçe'ye geçmiş kelimeler yardımı ile anlamı oluşturmak ve anlamın zihinde kalmasınısağlamaktır.Giriş Bölümünde araştırmanın problemi, konusu, amacı, önemi ve yöntemi ortayakonmuştur.I. Bölümde Kur'an'ın nasıl bir kitap olduğu, amacı ve içeriği (konuları) ele alınmış,Kur'an açısından Kur'an'ın anlaşılması konusu tartışılmıştır. Ayrıca tarihten günümüzeKur'an öğretimi, öğretim yerleri ve ders içerikleri (programlar) konu edilmiştir. Tercüme vetefsirler, problemleri ve günümüzde örgün eğitimde bu alanda yapılan faaliyetler elealınmıştır.II. Bölümde ise metin anlam ilişkisine dayalı yöntem ve uygulama örneklerine yerverilmiştir. Ayrıca yapılan araştırmanın bir özeti ve bu konuda getirilen öneriler ortayakonmuştur.
Özet (Çeviri)
This research presents a method suggestion that tries to meet the text with themeaning in Qur?an teaching. Its main purpose is like a contribution for teaching theirmeanings as well as memorizing sura and prayers that take place in formal education.The basic of this method is to establish the meaning and to provide standing ofmeaning in memory by means of the words that transferred from Arabic to Turkish.In Chapter prefatory, the problem, subject, purpose, importance, and methodof research have been brought up.In Chapter I, how kind book of Qur?an, its purpose and content (subjects)have been handled, the subject of being understood of Qur?an in Qur?an has beendiscussed. Also Qur?an teaching, teaching places and lecture contents (programs)have been come up. Translations and interpretations, their problems and the activitiesin the field of formal education today have been handled.In Chapter II, method and application samples on text and meaning relationhave been placed. Also a summary of the performed research and the suggestionsmade about this subject have been brought up.