İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği bölümü mezunu öğretmenlerin yeterlikleri
Competency of graduated teachers of division of teacher training for the culture of religion and ethic for primary school
- Tez No: 191566
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Araştırmada, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü mezunuİlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi öğretmenlerinin yeterlik düzeyleri tespitedilmiş ve bunların, cinsiyet, görev süresi, öğrenim durumu, yüksek lisans ve doktora yapmadurumu ve alanı, mezun olunan lise türü, mezun olunan fakülte, görev yapılan yerleşimmerkezi, haftalık girilen ders saati, hizmet içi eğitim kursuna katılma durumu, öğretmenliğindışında üstlenilen idari görevler, alanla ilgili dergilerin takibi, kitap okuma sıklığı, aylık gelir,alanla ilgili sempozyum ve panellere katılım durumu, düzenli olarak internetteki alanla ilgilisitelerden yararlanma durumu, okul dışındaki eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılım durumufaktörlerine farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır.İDKAB Dersi öğretmenlerinin sahip olmaları gereken yeterliklerin belirlenmesinde,Doğan ve Altaş tarafından geliştirilen ?İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak BilgisiÖğretmenlerinin Yeterlik Ölçeği? adlı ölçek temel alınmıştır. Uygulamada kullanılan ölçmearacı toplam 87 maddeden oluşmaktadır. İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersiöğretmenlerinin yeterlik boyutları olarak tespit edilen altı boyut:Öğrenme-Öğretme Etkinliklerini Planlama ve Yönetme Becerileri, ÖğretmenlikRolünü Benimseme ve Yansıtma Becerileri, Öğretim-Veli İletişimini Sağlama Becerileri,Öğretim Teknolojileri Becerileri, Özel Alan Bilgi ve Becerileri ve Çocuk MerkezlilikBecerileridir.Araştırmanın evreni, Türkiye'deki ilköğretim okullarında görev yapan İDKABÖğretmenliği Bölümü mezunu İDKAB Dersi öğretmenlerinden oluşmaktadır. Evrene 2002-2004 yıllarında ataması yapılarak göreve başlayan öğretmenler dahil edilmiştir. Bu tarihlerarasında mezun olup ataması yapılan öğretmen sayısı 595'tir. Bu öğretmenlerden evrenitemsil edecek şekilde 350 kişilik bir örneklem grubu oluşturularak, ölçme aracı Milli EğitimBakanlığı EARGED tarafından uygulanmıştır. Alana gönderilen ölçme araçlarının 320 tanesideğerlendirmeye alınmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde, SPSS tekniği ile varyansanalizi, t testi, LSD çoklu karşılaştırma testi ve Pearson Correlation (İlişki) testikullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, graduate from Elementary School Teachers of Religious Culture andEthic Course Teacher Training, competence levels of Elementary School Teachers ofReligious Culture and Ethic Course had been determined and studied that if it differentiate ornot in factors sexuality, term of office, academic background, master, and PhD degree, whichhigh school graduate from, which faculty graduate from, settlement center which is officiated,course time which is weekly given to, participation in training course within service,administrative functions which were accepted except from teaching, following journals aboutthe field, density of reading books, monthly income, participation in symposium and panelabout the field, turning to account regularly sites from internet, participation in education andinstruction activities outside of school.In determining Teacher Training for the Culture of Religion and Ethics Course forPrimary Schools? teacher competences which should be excepted, it is based on the scaledeveloped from Doğan and Altaş entitled ?Teacher Competences for Culture of Religion andEthics Course for Primary Schools Scale?. Measuring instrument consists of 87 items.Teacher Training for the Culture of Religion and Ethics Course for Primary Schools? teachercompetence dimensions are:Skill for planning and conducting learning-teaching activities, skills for adoption andprojection teaching role, skills for providing teaching-conservator communication, skills forteaching technologies, skills for special field knowledge and child centrality.Universe of the research, it consists of teachers that graduate from Department ofElementary School Teachers of Religious Culture and Ethic Course Teacher Training andofficiate in primary schools in Turkey. It is included in the universe teachers beginning careerin between 2002 and 2004. Teacher numbers which appointed and began career between thedates is 595. It was performed from Ministry of National Education, section EARGED byforming 350 person sampling group which represent the universe. It is evaluated that 320questionnaire returning from the field. In analysis of the data, it was used that varianceanalysis, t-test, LSD multiple-comparison test and Pearson correlation (relation) test.