Daru'l-Hikmeti'l-İslamiye kurumu (1918-1922)
Daru'l-Hikmeti'l-Islamiye institution (1918-1922)
  1. Tez No: 191567
  2. Yazar: ZEKERİYE AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NESİMİ YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Tarih, Religion, Education and Training, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
TEZ ÖZETİAKMAN, Zekeriya, ?Dâru'l-Hikmeti'l-İslamiye Kurumu (1918-1922)?,Danışman, Prof. Dr. Nesimi YAZICI, A.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, İslam TarihiVe Sanatları (İslam Tarihi) Anabilim Dalı, Ankara 2006, 195+VI Sayfa.Konu bir kurum olarak Dâru'l-Hikmeti'l-İslamiye'nin kuruluş nedenleri,faaliyetleri ve üyelerinin tanıtılması şeklinde ele alınmış, giriş ve üç bölümdenoluşmaktadır.Giriş bölümünde, Dâru'l-Hikmeti'l-İslamiye'nin kurulduğu dönemdeOsmanlı Devleti'nin siyasi ve fikri yapısı incelenmiştir. Ayrıca bu dönemde Dâru'l-Hikmeti'l-İslamiye'nin bağlı olduğu Meşihat Kurumu'nun yapısı tanıtılmıştır.Birinci bölümde, Dâru'l-Hikmeti'l-İslamiye'nin kuruluşu sürecinde OsmanlıMebusan ve Ayan Meclislerindeki müzakerelere yer verildi, ayrıca bu kurumun niçinkurulduğu araştırıldı. Dâru'l-Hikmeti'l-İslamiye'nin Osmanlı Devletinde dinialandaki yenileşme çabaları çerçevesinde kurulduğu tespit edildi.İkinci bölümde, kurumun yapmış olduğu faaliyetleri, arşiv belgeleri vedönemin süreli yayınlarını esas alarak tanıtmaya çalıştık. Bu bölümde Kurumunyayınlamış olduğu beynnameleri ve üyelerin yazdıkları makaleleri tanıttık.Üçüncü bölümde, Dâru'l-Hikmeti'l-İslamiyede üye olarak görev yapmış olan27 kişiyi tanıtıp, kurum içerisinde yapmış oldukları çalışmalara yer verdik.Sonuçta, Osmanlı Devleti'nin son döneminde kurulmuş olan Dâru'l-Hikmeti'l-İslamiye'nin toplumun dini, ilmi ve sosyal yapısına yönelik faaliyetleryapan bir kurum olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAKMAN, Zekeriya, Dâru?l- Hikmeti?l- İslamiye (1918-1922), Doktorate?sthesis, Adviser, Prof. Dr. Nesimi YAZICI, Ankara University, Social SciencesInstitue, Islam History, Ankara 2006, 195+6 pages.The subject is processed by the way introducing the members, the activitiesof this association and the cause of foundation Dâru?l- Hikmeti?l- İslamiye to be anassociation.It consists of an admission and three parts.In admission the political and opinional structure of Ottoman Empire areexamined in the time of Dâru?l- Hikmeti?l- İslamiye was founded, on the other wayin this term the structure of ?Meşihat? with which Dâru?l- Hikmeti?l- İslamiyerelative is, is introduced.In the first part the consultations in Ottoman councils in the time offoundation Dâru?l- Hikmeti?l- İslamiye are told and it is investigated why thisassociation was founded.It is established that Dâru?l- Hikmeti?l- İslamiye wasfounded for the newness in religion area.In the second part we wanted to introduce the activities of association,documents and the periodical diffusion of that time.In this part we introduced thedeclaration, which this association had published, and the articles, that members hadwritten.In the third part we introduced 27 persons that were members of Dâru?l-Hikmeti?l- İslamiye and we told the works of these people in this association.At the end we established Dâru?l- Hikmeti?l- İslamiye, which was founded atthe last time of Ottoman, is an association that makes activities to religious,scientific and social structure of society.1