Different learning environments for preschool childeren in Turkish private and public preschools: Mind versus virtue
Türk özel ve devlet anaokullarındaki değişik öğrenme ortamları: Akıl veya erdem
- Tez No: 191578
- Danışmanlar: PROF. DR. FALİH KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, anaokulu öğrencilerindeki (ilköğretim öncesi) öğrenme metotlarınıanlamaya yöneliktir. Bunlar, Li'nin (2004a, 2004b) önerdiği şekliyle, `akıl' veya `erdem' ileöğrenmeyi içermektedirler. Çalışmada, okul öncesi çocukların, öğrenme ile ilgili inançlarıarasındaki farklılıkların nasıl ortaya çıktığı vurgulanmaktadır. ?Gerçek öğrenmenin, erkenyaşlarda başladığı? (Li 2004a, 2004b) kanıtlarla sergilenmiştir. Esas amaç, devlet ve özelanaokulu öğrencilerinin, öğrenme anlayışlarının üzerindeki etkilerin araştırılmasıdır. Bunedenle, iki özel ve bir devlet anaokulunda, beş ile altı yaşlarındaki toplam 137 çocuğa yüzyüze anket uygulaması yapılmıştır. Bu anket, Prof. Dr. Jin Li tarafından geliştirilmiş birölçüm aletidir. Bu ölçümde, çocuklardan, gösterilen resimlere bağlı olarak oluşturulmuşhikâyelerle ilgili serbest yorumlar ve tamamlamalar istenmiştir. Bu hikâyelerinkahramanları, kitap veya top arasında seçim yapmak durumunda kalan küçük inek; okulagitmek isteyen çocukla istemeyen çocuk; uçmayı öğrenmeye çalışan küçük kuşla, balıktutmaktan vazgeçen küçük ayıdır.Buradan derlenen veriler, yine Prof. Dr. Jin Li'nin kuramsal çerçevesi ileincelenmiştir. Çalışmanın önemli bulgusu, devlet anaokulu öğrencilerinin, özel okulöğrencilerine göre, öğrenme eğilimlerinde, daha fazla akıl yürütmeyi ve daha erdemli olmayıönemsedikleri yönündedir. Araştırmaya katılan öğrencilerin yaşları göz önüne alındığında, bufarklılığın, daha çok öğrencilerin sosyoekonomik altyapılarından etkilenerek oluştuğuvarsayılmaktadır.v
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the two underpinnings of learning acquisition.These are what Li (2004a, 2004b) proposes as learning for ?mind? and learning for ?virtue.?What is produced by the differences in people?s beliefs in their actual learning is emphasizedin the study. ?Actual learning begins early? (Li, 2004a; 2004b) is also presented bydevelopmental evidences. The main aim of the study is to examine the influences on theconceptual orientations of learning by private and public preschoolers. A sample of 137preschoolers, mainly five and six years of age provided free-narrative responses to storybeginnings. The stories in the first set are about a cow which would choose between a bookand a ball, positive and negative protagonists, one who would like to go to school and theother who would not want to go. The second set of stories is about the little bird who trieshard to learn how to fly, and the little bear who gives up trying to learn how to catch fish.In this study, differences emerged in children?s construal of learning processes in thesetwo different settings as private versus public schools. Results indicated that there aresignificant differences between the private and the public preschoolers? conceptualorientations of learning, i.e. public preschoolers held significance for both task and virtueorientations. Considering the ages of the students who participated in the study, the observeddifference is possibly due to the children?s socioeconomical backgrounds.iv