Novalis'de doğa ve insan
Nature and mankind in Novalis' works
  1. Tez No: 191582
  2. Yazar: LALE GÖKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BATTAL ARVASİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Göksu, Lale, Novalis'de Doğa ve İnsan, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr.Battal Arvasi, 124 s.TEZ ÖZETİÇalışmamıza konu olan Novalis'in doğa bilimlerine olan ilgisi ve bu alandagerçekleştirdiği çalışmaları ve düşünceleri, onu sanatsal alanda da farklı kılmış,doğaya yönelik geliştirdiği teorileri eserlerine de yansımıştır. Şairin doğa üzerinekurduğu düşüncelerinin arkasında başta insanın doğa içerisindeki konumunun yeraldığını görürüz. Novalis, insanı evren içerisinde farklı bir boyuta yerleştirmiş ve onusanatsal yapıtlarında ve fragmanlarında eşsiz bir biçimde yüceltmiştir. İnsanı adetatanrısallaştıran Novalis, görüşlerini, fikirlerini sayısız aforizmalar halinde,ansiklopedik çok yönlülükle, mistisizmden de etkilenerek dile getirir.?Novalis'de Doğa ve İnsan? başlığını taşıyan bu çalışmada Novalis'in insankavramı üzerine yoğunlaştırdığı düşünceleri onun doğa teorileri ışığında elealınmıştır.Araştırmaya şairin fragmanları ve eserlerinin yanısıra ikincil literatür kaynakoluşturmuş, şairin doğa ve insan hakkındaki çalışmalarını ve düşüncelerini ortayakoymamızda veri sağlamıştır.1
Özet (Çeviri)
Göksu, Lale, Nature and Mankind in Novalis' Works, Master's Thesis, Advisor: Prof.Dr. Battal Arvasi, 124 p.ABSTRACTNovalis? interest in natural sciences, which is the topic of my research, andhis works and ideas related to that field have also enabled him to develop a uniquestyle in the field of poetry while his theories about Nature influenced his works. Wecan see that the poet?s thoughts about Nature are underlain by mankind?s place inNature. Novalis placed human beings in a different dimension in the universe andexalted them in his artistic works and pieces in a unique manner. Novalis, whovirtually deified human beings, expressed his views and ideas in the form ofinnumerable aphorisms, which was based on a multi-dimensional encyclopedicapproach influenced by mysticism.This dissertation entitled ?Nature and Mankind in Novalis? Works,? focus onNovalis? ideas on the concept of human beings in the light of his theories on Nature.The research was based on the poet?s pieces, works and also secondaryliterature about him and his works, which provided input for demonstrating thepoet?s works and ideas about Nature and the mankind.1