Farklı porselen laminate veneer yapım yöntemlerinin kenar uyumu ve mikrosızıntı yönünden karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparison of the marginal adaptation and the microleakage of the various porcelain laminate veneer techniques
  1. Tez No: 118905
  2. Yazar: NEJAT ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. DİLEK NALBANT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
-103- OZET Farklı Porselen Laminate Veneer Yapım Yöntemlerinin Kenar Uyumu ve Mikrosızıntı V onundan Karşılaştırmalı Olarak Değerlendirilmesi Laminate veneer protetik restorasyonlar anterior dişlerde estetik olarak problem görülen durumlarda sıklıkla kullanılan yaklaşımlardır. Minimal preparasyon gerektirmesi ile konservatiftirler. Materyallerdeki mükemmellik arttıkça laminate veneerlerin başarısı daha da artmıştır. Bu sebeple çalışmamızda porselen laminate veneer yapımında kullanılan tekniklerden olan IPS Empress Isı- Basınç Döküm Tekniği ve Refraktör Day Tekniği ile yapılan porselen laminate veneerler kenar uyumu ve mikrosızıntı yönünden karşılaştırılmıştır. Preparasyonlar mine sınırlan içinde olmak kaydıyle kölede chamfer, insizalde overlap, embrasurlerde kontakt noktalarını kapsamayacak şekilde yapılmış olup her iki örnek gurubu içinde sabit tutulmuştur. Yine her iki örnek gurubunda porselen asitleme maddesi, silan ajanı, asit, asitleme süresi, mine- dentin bonding ajanı ve polisaj malzemeleri sabit tutulmuştur. Kenar uyumu ve mikrosızıntı deneyleri için her iki porselen sisteminden 20 şer adet olamak üzere toplam 40 adet porselen örnek hazırlanmıştır. Örnekler¦104- dişlere dual polimerizasyonlu kompozit rezin siman ile yapıştırılduktan sonra 5 °C ± 1, 55 °C ± 1 de 500 kez termal siklusa tabi tutulduktan sonra %5 lik metilen mavisi boya maddesi içerisinde 5 saat bekletilmiştir. Daha sonra örnekler şeffaf soğuk akril rezin içine gömülüp sertleşmeleri beklendikten sonra insizogingival yönde kesitleri alınmıştır. Kesit alınmış bu örnekler, yüzey mikroskobu ile kenar uyumu ve mikrosızıntı değerleri milimetrik bir eşel yardımıyla işaretlenerek resimleri çekilip scaner ile bilgisayara aktarılmıştır. Corel Draw 8.0 Programı ile resimler üzerinde (1/1000 mm.) ölçümler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar bağımlı ve bağımsız T-Testi istatistiksel analizine tabi tutulup, karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu analizlere göre; IPS Empress ve Refraktör Day porselen örneklerin köle ve insizal kenarları arasındaki mikro sızıntı değerlendirilmesinde istatistksel olarak anlamlı fark bulunmuş. IPS Empress ve Refraktör Day porselen örneklerin köle bölgesindeki sızıntı IPS Empress örneklerde daha az bulunmuş fakat bu fark istatistiksel olaral önemsiz olarak belirlenmiştir. IPS Empress ve Refraktör Day porselen örneklerin insizal bölgesindeki sızıntı yine IPS Empress örneklerde daha az bulunmuş, iki gurup arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli olduğu sonucu elde edilmiştir. IPS Empress ve Refraktör Day porselen örneklerde kenar uyumu değerleri, IPS Empreste daha olumlu bulunmuştur. Kenar uyumlarının, sızıntı ile105- doğru orantılı olarak ilişkisinin olduğu istatistiksel olarak her iki gurupta da tespit edilmiştir. Sonuç olarak, IPS Empress ve Refraktör Day porselen ile yapılmış uygun laminate veneerlerin, anterior dişlerinin estetik problemlerinde geçerli ve kullanılabilir protetik restorasyonlar olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
-106- SUMMARY Comparasion of the marginal adaptation and the microleakage of the various porcelain laminate veneer techniques. Lamimate veneer techniques are widely used to restorate esthetic problems in the anterior region. This technique was considered as a conservative method because of requiring limited preparation..Advances in the laminate veneer materials and technology contribute to the success of this technique. İn this study, IPS Empress heat- pressed ceramic and refractory die techniques were used for evaluating the microleakage and the marginal adaptation of porcelain laminate veneers Teeth preparations were standartized and finish lines were placed in enamel. The shoulder of the teeth was prepared as chamfer and the incisal as overlap. The contacts in the proximal region were not included into preparation. Also in both techniques, porcelain etching materials, silane agent, acid, time of acid etching, emamel-dentin bonding agent and the polishing materials were standartized..? 107- 40 porcelain specimens, 20 for each systems, were made for the marginal adaptation and the microleakage experiments. Specimens were bonded to teeth by dual composite resin cement. Thermalcycling at 5 °C± land 55 °C± 1 for 500 times, were applied and then they were inserted into blue methilen solution for 5 hours. After the specimens were embedded into transparent autopolimerized resin, they were mouted into a surface microscope and the photographs of the sections were taken by putting milimetric template on to the specimen sections. The photos were scanned and the data were transferred to a computer. Measurements were made on the photos by using Corel draw 8.0 Programme. The results were evaluated by dependent and independent t-tests. In the microleakage test, there was astatistically significant difference found between the shoulder and incisal edges of the refractory die porcelain specimens. The amount of microleakage at the shoulder region of IPS Empress specimens were lower than the refractory die specimens. The difference between them was not statistically significant. The same results were observed for the incisal region but the difference between the specimens was statistically significant.-108- The marginal adaptation of the IPS Empress specimens were better than the refractory die specimens. It was also found that there was a linear correlation between microleakage and marginal adaptation. As a conclusion, IPS Empress and Refractory Die Porcelain Techniques can be accepted as adequate for restoring the esthetic problems in the anterior region.