İlköğretim birinci kademe öğretim programlarının yeniden yapılandırılması konusunda Vak'a çalışması
A case study on the reconstruction of the curriculum of the primary education
- Tez No: 191602
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEN BAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
ÖZETBu araştırmanın amacı, birinci kademe ilköğretim programlarının yenidenyapılandırılmasında takip edilen sürecin değişim ve yeniden yapılanma literatürününortaya koyduğu bilgilerden hareketle niteliksel olarak incelenmesidir.Araştırmaya kaynaklık eden veriler, araştırmanın amacına uygun olarak,araştırmacının yapılandırılmamış doğal ortamda `katılımlı' gerçekleştirdiği `gözlem'yöntemiyle ve literatür bilgileri paralelinde, uzman görüşleri doğrultusundahazırlanmış yarı yapılandırılmış bir görüşme formu kullanılarak `görüşme'yöntemiyle toplanmıştır. Gözlem yoluyla elde edilen veriler literatür bilgilerindenhareketle raporlaştırmıştır. Görüşme formunun da, algıların doğal ortamda, gerçekçive bütüncül bir biçimde ortaya konmasına yönelik olmasına özen gösterilmiştir.Görüşülen eğitimcilerin değişik pozisyonlardan olmasına dikkat edilmiş, iki BakanlıkYöneticisine, iki Program Komisyon Üyesine, altı İlköğretim Müfettişine, on OkulMüdürüne ve on Öğretmene görüşme yöntemi ile ulaşılmıştır.Araştırmada gerek gözlem yoluyla gerekse yarı yapılandırılmış görüşme formuaracılığıyla toplanan veriler, niteliksel araştırma yöntemleri doğrultusundaincelenerek içerik analizine tabi tutulmuştur. İçerik analizi yapılarak birbirinebenzeyen veriler, belirli kavramlar ve temalar çerçevesinde bir araya getirilmiş,gözlem ve görüşmeler sonucunda elde edilen veriler araştırma problemi ve altproblemler doğrultusunda altı ana başlık ve çeşitli sayılardaki alt başlıklar halinde,anlaşılır bir şekilde sınıflandırılarak literatürden hareketle yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda, Millû Eğitim Bakanlığının birinci kademe ilköğretimprogramlarının yeniden yapılandırılması sürecinde, büyük oranda literatüre uygunhareket etmediği ortaya çıkmıştır. Öğretim programlarını yeniden yapılandırmasürecinin algılanması; görüşülen eğitimcilerin bulundukları pozisyonlara özgüfarklılıklar göstermiştir.Araştırma, gerek gözlem gerekse görüşme yöntemi ile, öğretim programlarınınyeniden yapılandırılması sürecinin nasıl geliştiğine ve nasıl algılandığına yönelikbulgular ortaya koyarak konuya ışık tutmuştur. Bu araştırmada ortaya konanbulguların daha ayrıntılı incelenerek, başka araştırmalara konu olmasında yarargörülmektedir.II
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe purpose of this study is to investigate the process that has been followed inthe reconstruction of the first five-year elementary education curricula in aqualitative way by the help of the knowledge that the change and the reconstructionliterature have proposed.Data providing information for the study have been gathered by observationmethod that the researcher made ?interactively? in an unstructured naturalenvironment and by face-to-face interview method with a semi structured interviewform which has been prepared in parallel with the literature knowledge andaccording to expert views. Data gathered by observation have been reported inaccordance with literature knowledge. The interview form has also been consideredto be in a way in which the perceptions are proposed in natural environment in arealistic and holistic way. It is taken into the consideration that the interviewees comefrom different positions; two administrators in the Ministry of Education, twocurriculum commission members, six primary inspectors, ten school principals andten teachers have been interviewed.Data gathered by both observation and semi-structured interview from in thestudy have been subjected to content analysis according to qualitative researchmethods. Through the content analysis, data that seem to be similar have beencollected around particular concepts and themes. Then the data gathered as a resultof the observation and interviews have been categorised in an understandable wayaccording to research problem and sub-problems as 6 main titles and several sub-titles and have been interpreted in accordance with the literature.At the end of the study, it has been appeared that Ministry of NationalEducation has not reacted in accordance with literature knowledge in the process ofthe reconstruction of first five-year elementary education curricula. In the perceptionof the process of the reconstruction of teaching programmes, it has been seen thatinterviewees have different perceptions according to their specific positions.By both observation and interviews, this study has enlightened the subjectthrough putting findings forward about how the process of teaching programmesreconstruction has developed and how this has been perceived. Investigating thefindings put forward in this study in a more detailed way in order to be a subject forother studies is considered to be beneficial.III