İngilizce eğitiminde bilgisayar destekli sınav ile kağıt kalem sınavının karşılaştırılması
Computer based versus paper based assessment in English language teaching
- Tez No: 191603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZETBu çalışma ngilizce dersi için hazırlanan Kağıt kalem ve Bilgisayar Desteklisınavları, sınavlarda elde edilen başarı ve sınav bitirme sürelerine göre karşılaştırmış,bilgisayar destekli sınav sonuçlarını etkileyebilecek unsurlar ve sınava yönelik olandüşünceleri belirlemiştir.Araştırmada Kağıthane Anadolu mam Hatip Lisesi 9. sınıf öğrencilerindenoluşan 15 kişilik, 3 grupla çalışılmıştır. Yapılan tek yönlü varyans analiziyle, gruplarınngilizce bilgisi, bilgisayar kaygısı, bilgisayar bilgisi, durumluk kaygıları açısındandenk oldukları belirlenmiştir. ngilizce sınavı birinci gruba kağıt kalem, diğer iki grubabilgisayar destekli sınav olarak uygulanmıştır. Kağıt kalem sınavının .01 anlamlılıkdüzeyinde ayırd edici olduğu ve iç tutarlık katsayısı Cronbach Alfanın .86 olduğubelirlenmiştir. Sonuçların bilgisayar destekli sınavlar için geçerli olduğu varsayılmıştır.Araştırmanın sonunda yapılan üç sınav türü arasında fark olmadığı, sınavlarıbitirme sürelerine bakıldığında ise öğrencilerin en az zamanı kağıt kalem sınavındaharcadıkları belirlenmiştir.Araştırmada bilgisayar destekli sınav sonuçlarını etkileyebilecek değişkenlerbilgisayar bilgisi, bilgisayar tutumu ve bilgisayar kaygısı olarak belirlenmiştir.Öğrencilerin bilgisayar tutumunu belirlemek için, Smalley, Graff ve Saunders'ın ölçeği,Türkçeye çevrilerek anlam eşdeğerliği çalışması yapılmış, Türkçe ve ngilizce Formuarasında .82'lik bir korelasyon bulunmuştur. Ölçeğin güvenilirlik katsayısı .86, testtekrar test güvenilirlik katsayısı .84 olarak bulunmuştur. Bilgisayar kaygısı ölçeğiaraştırmacı tarafından geliştirilmiş, iç tutarlık katsayısı Cronbach Alfa .85 olarakbulunmuştur.Araştırma sonunda; bilgisayar destekli sınavla ?Bilgisayar Kaygısı? ve?Bilgisayara Yönelik Tutum? arasında ilişki olmadığı, bilgisayar destekli sınavla?Bilgisayar Bilgisi? arasında ilişki olduğu bulunmuştur.Öğrenciler bilgisayar destekli sınavlara ilişkin düşüncelerinde ise; 24 tanesisınavda heyecanlanmadığını, yarısı sınav sırasında problem yaşamadığını ve 26 kişitekrar bilgisayarda sınav almak istediğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis research includes a comparison of performance and testing time in paper-and-pen tests versus computer-based tests for an English course, potential effects onperformance and students? views for computer based tests.Three groups of fifteen 9th grade students at Kağıthane Anadolu mam HatipHigh School took part in the study; first group took a paper-and-pen test and the othersa computer-based test. A one-way analysis of variance indicated that differences amonggroups in English knowledge, computer anxiety, computer knowledge and state anxietywere not statistically significant. Paper-and-pen test was discriminatory at .01 level andhad an internal consistency level of .86. These results were also accepted for computer-based tests.There were no significant differences for the three testing modes and less timewas spent on paper and pencil test.Computer knowledge, computer attitude and computer anxiety were tested fortheir effects on computer-based test performance. The computer attitudes inventory bySmalley, Graff and Saunders was translated into Turkish and a linguistics equivalencetest showed a correlation of .80 between the two versions. The inventory had areliability coefficient of .86 and test-retest reliability of .84. Computer anxiety scale,developed by the researcher, had an internal reliability coefficient of .85.Results indicated a relationship between computer-based test and computerknowledge; no relationships were found for computer attitude and anxiety.Student views on the computer-based test showed that 24 of them weren?texcited and half had no problems during the test and 26 were willing to take other testson the computer.