Bazı AB ülkelerindeki halk eğitim ve mesleki eğitim uygulamaları ve ülkemizin halk eğitim ve mesleki eğitim uygulamaları açısından AB'ye uyumlulaştırılması
The applications of public education and vocational education in some eu countries and adapting the applications of public education and vocational education of our country to the EU
- Tez No: 191601
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tezde Türkiye ve bazı Avrupa Birliği ülkelerindeki halk eğitiminin ( Hayat Boyu Öğrenme ) vemesleki eğitimin tarihsel açıdan gelişimi, mevcut genel yapısı, işleyişi, karşılaşılan sorunların nelerolduğu ve geliştirme çabaları incelenmiştir. İlk olarak halk eğitimi ve mesleki eğitimin dünyada veAvrupa'da tarihsel gelişimine kısaca değinilmiş, sonrasında Avrupa Birliği'nin kurulması vekurumlarının oturması ile birlikte değişen halk eğitimi ve mesleki eğitim anlayışı araştırılmıştır. Bukonuda Almanya, Fransa ve İngiltere örnekleri daha ayrıntılı olarak incelenmiş ve son yıllardayayınlanan deklarasyonlar, alınan kararlar, uygulamalar ve yapılması hedeflenenlerin neler olduğuvurgulanmıştır. İkinci olarak Türkiye'deki halk eğitiminin ve mesleki eğitimin tarihsel gelişimine vemevcut durumuna bakılarak, karşılaşılan sorunlara değinilmiştir. Yakın zamanda gerçekleştirilenümit verici çalışmalardan ve bazı istatistiki gerçeklerden bahsedildikten sonra, son yıllardaTürkiye'de yapılan çalışmaların ve gelinen noktanın bir özeti sunulmuş ve hedeflenenlerdenbahsedilmiştir. Son olarak konu hakkında bir sonuç sunulmuş ve Türkiye açısından bir an evvelgiderilmesi gereken eksikliklere değinilmiştir. Kısaca tezin bu alanda durumu özetlemesi veTürkiye'de yapılabilecekler için bir kaynak teşkil etmesi öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis the historical development of public education ( Life Long Learning ) and vocationaleducation, their existing structure, working and encountered problems and the efforts ofdevelopment in Turkey and in some countries of the European Union are studied. Firstly, thehistorical development of public education and vocational education on Earth and in Europe wasmentioned briefly, later the changing mentality of public education and vocational education withEuropean Union establishing and setting the foundations was researched. At this subject, theexamples of Germany, France and England were examined detailed and the declarations issued,the decisions, applications and the aims to be achieved were emphasized. Secondly, by looking atthe historical development and existing situation of public education and vocational education inTurkey, the encountered problems were mentioned. After mentioning the promising works donerecently and some statistical realities, a summary of studies that have been done in Turkey inrecent years was summarized and the goals to be achieved were cited. Finally, a conclusion aboutthe topic is presented and some deficiencies that are needed to be supplied are discussed. In brief,the thesis is aimed to summarize the existing position and to be a source for the efforts to be donein Turkey.