İlköğretim II. kademe hesap çizelgeleri eğitiminde M.E.B öğretim programına alternatif yeni öğretim programının geliştirilmesi
Improving new curriculum as an alternative for current M.E.B curriculum at 6th, 7th, 8th grades spreadsheet education
  1. Tez No: 191605
  2. Yazar: REHA BIYIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NESRİN ÖZDENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZETLKÖĞRET M II. KADEME HESAP Ç ZELGELER EĞ T M NDEM.E.B ÖĞRET M PROGRAMINA ALTERNAT F YEN ÖĞRET MPROGRAMININ GEL ŞT R LMESBu çalışmanın amacı; yetersiz olduğu düşünülen M.E.B' in ilköğretim II.Kademe bilgisayar öğretim programında yer alan hesap çizelgeleri (MS Excel)konusunda, günümüz bilgisayar okur-yazarlığı standartlarını sağlayan ve öğrenciningünlük yaşamında MS Excel programını bir araç olarak kullanabilmesine imkan tanıyanyeni bir öğretim programı geliştirmektir. Çalışma, bilgisayar dersinde kullanılmaktaolan öğretim programı için bir model oluşturmaktadır. Bu bağlamda geliştirilen yeniöğretim programı, öğrencilerin gerek bilgisayar ve fen bilgisi ders başarıları gereksebilgisayar kullanımına karşı tutumları açısında M.E.B' in uygulamakta olduğu öğretimprogramı ile karşılaştırılmıştır.Araştırmanın örneklemini, 2005-2006 öğretim yılında stanbul li, Pendik lçesi,75. Yıl Mesut Yılmaz lköğretim Okulu'nun 7. sınıf öğrencileri oluşturmuştur.Çalışmaya toplam 80 öğrenci katılmıştır. Öğrenciler iki gruba bölünmüş, birinci grubaaraştırmacı tarafından geliştirilen hesap çizelgeleri öğretim programı, ikinci gruba iseM.E.B' in ilköğretim seçmeli bilgisayar 4 öğretim programı uygulanarak dersişlenmiştir. Verilerin toplanmasında üç ölçüm aracı kullanılmıştır: (1) Fen Bilgisi BaşarıTesti, (2) Hesap Çizelgeleri Uygulama Sınavı ve (3) Bilgisayar Tutum Ölçeği. HesapÇizelgeleri Uygulama Sınavı, bu çalışmada veri toplamak amacı ile araştırmacıtarafından geliştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde t-testi ve tek faktörlü varyansanalizinden yararlanılmıştır.Araştırmada elde edilen sonuçlar, geliştirilen hesap çizelgeleri öğretimprogramının öğrencilerin gerek bilgisayar ve fen bilgisi ders başarıları gereksebilgisayar kullanımına karşı tutumları açısından, M.E.B' in ilköğretim bilgisayaröğretim programına kıyasla daha etkili olduğunu göstermiştir.Bu çalışma, M.E.B' in ilköğretim seçmeli bilgisayar öğretim programının, ABstandartları doğrultusunda ve geliştirilen yeni öğretim programı ışığında gözdengeçirilerek yeniden düzenlenmesi konusunda rehber olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIMPROVING NEW CURRICULUM AS AN ALTERNATIVE FORCURRENT M.E.B CURRICULUM AT 6th, 7th, 8th, GRADES SPREADSHEETEDUCATIONThe aim of this study is to improve a new curriculum which provides thestandards of today computer literacy and enables the students apply MS Excel programin his/her daily life as a tool in the matter of spreadsheet in the computer lesson at 6th,7th, 8th grades of current M.E.B curriculum whish is considered inadequate. The studybecomes a model for the curriculum which is used in computer subject. In this respect;new curriculum, which has been improved, was compared with current curriculum,which M.E.B is applying in terms of both students? achievement at computer andscience subject and also their attitudes towards computer usage.The sampling of the study consists of 7th grades students of Istanbul 75. YılMesut Yılmaz Primary School. 80 students participated in the study at all. The studentswere divided in to two groups. To the first group, the spreadsheet curriculum wasconducted during the lessons. On the other land; to the second group, M.E.B primaryeducation optional subject computer 4 curriculum was conducted. Three evaluationtools were used collect data: 1. Science subject achievement test, 2. spreadsheetapplication test, 3. computer attitudes scale. Spreadsheet application tests weredeveloped to collect data by the researcher. The data which was obtained, was analyzedby using different statistical methods such as t-test and one way analysis of variance.The consequences that were gained from the study indicate that the improvedspreadsheet is more effective than M.E.B optional subject computer 4 curriculum oncomputer usage and science subjects? achievement and attitudes towards computer.This study will be a guide for scrutinizing and revising primary educationoptional computer subject of current M.E.B curriculum under the lights of newcurriculum that has been improved in accordance with EU standards.