Ortaöğretim resim derslerinde ve egzersiz programlarında figür mekan ilişkisinin önemi
The important of connection of figure-space in the secondary education painting lesson and exercise programmes
  1. Tez No: 191604
  2. Yazar: ŞENER ÇEVGEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET“Ortaöğretim Resim Eğitiminde Figür ve Mekan İlişkisi”adlı tezimin ikinci bölümünde“Figür ve Mekan”kelimelerinin terim olarak anlamlarını açıklamak ve öğelerini tanımlamakile başladığım tezime, figür ve mekanın sanat tarihi içindeki gelişim süreçlerini irdeleyerekdevam ettim. Dördüncü Bölümde ise figür, mekan ve desen konularının ortaöğretim ResimDersi Müfredat Programları içerisinde yetersiz olarak uygulandığını ve yetenek sınavlarınagirecek olan öğrencilere hitap edemediği gerçeğini ortaya koymaya çalıştım. Sonuçbölümünde ise yetenek sınavlarına hazırlanan öğrencilere uygulanacak düzeyde, etkin biregzersiz programının planını oluştururken diğer bir yandan da resim dersi öğretmenlerinekendilerini geliştirebilecekleri bir platform oluşturmaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn the process of my thesis, I continued to examine the development of figure and spacethrough art history as well as I initially started to study the meaning of vocabulary; 'Figureand space' and its essential elements in the second part of my thesis, titled 'Figure and SpaceRelationship in the Secondary Art Education'.In the third part, I mainly tried to emphasize that during the drawing courses in thesecondary art education, figure, space and drawing as subjects are not being given and appliedproperly in the curriculum. Beyond that I have come across and displayed that these issues arenot addressed directly to the students who would participate in the artistry exam.In the conclusion, I suggested an effective practice programme which would be appliedfor the students. Therefore, that aspect would be suitable to perform easily for the candidateswho are preparing themselves for the artistry exam. In addition to that we offered and createda strong structure for the art teachers that would enable them to better themselves.