Üniversite birinci sınıf öğrencilerinin saldırganlık tepkileri, bağlanma tarzları ve kişilerarası şemalarının incelenmesi
The relationships among aggression responses, attachment styles and interpersonal schemas of senior students
  1. Tez No: 191606
  2. Yazar: HİLAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BETÜL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite birinci sınıf öğrencilerinin saldırganlıktepkileri, bağlanma tarzları ve kişilerarası şemaları arasındaki ilişkiyi sınamaktır. Buamaçla katılımcıların saldırganlık tepkileri, bağlanma tarzları ve kişilerarası şemalarıliseden mezun olunan alan, cinsiyet, anne-baba birliktelik durumu, anne-baba eğitimdüzeyi değişkenleri açısından incelenmiştir. Araştırmada ayrıca, katılımcılarınsaldırganlık tepkilerinin bağlanma tarzlarına ve kişilerarası şemalara göre yordanıpyordanmadığı da sınanmıştır.İlişkisel tarama modeli niteliğindeki bu araştırmanın evrenini, MarmaraÜniversitesi Atatürk Eğitim, Teknik Eğitim ve Fen-Edebiyat Fakültesi birinci sınıföğrencileri; örneklemini ise, bu fakültelerin farklı bölümlerinde öğrenim gören 271 kızve 216 erkek, birinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır.Verilerin analizinde, PearsonMomentler Çarpım Korelasyon Tekniği, Çoklu Regresyon Analizi, Bağımsız Grup tTesti, Mann Whitney-U Testi, Kruskal Wallis-H Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA) tekniklerinden yararlanılmıştır. Varyans analizi sonucunda, farkın kaynağınıbelirlemek amacıyla Scheffe testi kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen sonuçlar, üniversite birinci sınıf öğrencilerininsaldırganlık tepkileri ile bağlanma tarzları ve kişilerarası şemaları arasında anlamlı birilişkinin olduğunu göstermektedir. Ayrıca, üniversite öğrencilerinin saldırganlıktepkilerinin bağlanma tarzları ve kişilerarası şemalarına göre yordandığı sonucunaulaşılmıştır. Demografik değişkenlerden liseden mezun olunana alan değişkenine göre,saldırganlık tepkilerinin farklılaşmadığı, buna karşın bağlanma tarzlarının vekişilerarası şemaların farklılaştığı; cinsiyet değişkenine göre ise, saldırganlıktepkilerinin bağlanma tarzlarının ve kişilerarası şemaların farklılaştığı sonucunaulaşılmıştır. Anne-baba birliktelik durumu değişkenin saldırganlık tepkilerindefarklılığa yol açtığı buna karşın bağlanma tarzları ve kişilerarası şemalar üzerindefarklılık yaratmadığı, benzer şekilde, anne eğitim düzeyinin saldırganlık tepkileri,bağlanma tarzları ve kişilerarası şemalar üzerinde farklılığa yol açmadığı, buna karşınbaba eğitim düzeyinin sadece bağlanma tarzları üzerinde bir farklılığa yol açtığısonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationships among aggressionresponses, attachment styles and interpersonal schemas of senior students. In thisresearch, the variables were also investigated correlationally with respect to graduationdepartment of high school, gender, status of parents (together or separate), andeducational status of parents. In addition, the predictivities of attachment styles andinterpersonal schemas on aggression responses were examined too.The research was performed in accordance with the correlationally scanningmodel. The subjects were freshman students of Marmara University in differentdepartments of Atatürk Education Faculty, Technical Faculty, Arts and SciencesFaculty. There were 487 freshman students, 271 being female, 219 being male.Pearson Moment Correlation Techniques, The Independent Group t Test,Multiple Regression Analysis, Mann Whitney-U, Kruskall Wallis- H test and ANOVAwere used to analyze the row data.The result showed that attachment styles and interpersonal schemas of freshmanstudents correlate with their aggression responses. Moreover, aggression responses werepredicted by attachment styles and interpersonal schemas.In terms of demographic variables, graduation department of high school had noany effect on aggression responses, but effect on attachment styles and interpersonalschemas. Gender, yielded differences on aggression responses, attachment styles andinterpersonal schemas. As another variable, status of parents (together/separate) had aneffect on aggression responses while no effect on attachment styles and interpersonalschemas. Educational levels of mothers, leads to any effect on aggression responses,attachment styles and interpersonal schemas. However educational levels of fathers hadan effect on only attachment styles.