Küreselleşme, küreselleşmenin otomotiv ana ve yan sanayi sektörüne etkileri
Globalization, the effects of globalization to the automotive main and sub industrial sector
- Tez No: 191619
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLER GÜNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜKÜRESELLEŞME,KÜRESELLEŞMEN N OTOMOT V ANA VE YAN SANAY SEKTÖRÜNEETK LERMuhterem DALYANOĞULLARIktisat Ana Bilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2007Danışman: Yrd Doç. Dr. Güler GÜNSOYDünyada küreselleşme hareketleri hızla artmaktadır. Küreselleşen dünyada varolmanın ve ayakta kalmanın tek gerçeği bu küreselleşme hareketlerini yakından takipetmekten geçmektedir. Bu gerçeği gören firmalar uluslar arası şirketler halinedönmektedirler. Küreselleşen dünyada çok uluslu şirketlerin faaliyetleri ülkelere yönveren en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Çok uluslu şirketler faaliyettebulundukları ülkelerde bir çok değişikler meydana getirebilmekte ve bulunduklarıülkelere ekonomik yönden bir çok katkı sağlayabilmektedirler. Dünya çapında bir çoksektörde çok uluslu şirketler faaliyetlerini sürdürmektedirler. Bu sektörlerin biri deotomotiv sektörüdür. Otomotiv sanayinde yaşanan gelişmeler ülke gelirini doğrudanetkileyebilmektedir. Sağladıkları istihdam kapasitesi ile insanlara yeni iş imkanlarısağlanmakla birlikte kurulan otomotiv ana sanayinin yanında bir çok otomotiv yansanayi sektörü de faaliyete geçmekte ve bu sayede ülke ekonomisine çok önemli katkısağlanmaktadır. Otomotiv ana sanayi ve yan sanayi bütün ülkeler açısından olduğukadar Türkiye için de önemli bir sektör konumundadır. Yarattığı istihdam kapasitesi,katma değer vergileri ve sağladığı ekonomik artışlar sayesinde ülkenin gelir düzeyiniolumlu olarak etkilemektedir. Bu olumlu etkileri daha da arttırmak için ülkeekonomisinde uygulanan politikalar gözden geçirilmeli ve yabancı sermayenin ülkeiçine girişine kolaylık sağlayacak bazı değişiklikler yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTGlobalization movements increase fast at world. Unique reality to survive andstand at global world goes through following globalization movements closely. Firmswhich see this reality has become international companies. Activities of multinationalcompanies are one of the most important factors that lead countries. Multinationalcompanies can make many changes and can make many economic contributions tocountries at which they exist for business. At worldwide, many multi nationalcompanies have continued their activities at various sectors. One of these sectors is theautomotive industry. Developments which has been experienced at the automotiveindustry are able to reach the level that affect country income directly. This industry canprovide new opportunity work with employment capacity automotive sector that create.Furthermore, beside automated main industry, many automated sub industry andautomotive replacement part industry have into operations. Thus, it make very essentialcontribution to country economy. Automated industry and its sub industries areimportant for Turkey as other countries. It causes positive effects with employmentcapacity that this industry creates, additional value tax, increases on economicindicators on country income. To increase this positive developments much more,economic polices should be reconsidered and some changes should be made to attractforeign capital into Turkey.