Content-task based appraoch in English language teaching: A study
İngilizce öğretiminde konu-iş odaklı yaklaşımların uygulanmasına ilişkin bir alan çalışması
- Tez No: 191620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ILGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kısa ÖzetBu çalışmada içerik ve konu odalı İngilizce öğretme yöntemleri Bilgi Üniversitesi'ndegerçekleştirilen bir alan çalışması ve öncesinde sunulan literatür tarama çalışması ile elealınmaktadır. Yabancı dil eğitimi son yirmi-otuz yılda uzun yol katetmiş ve dil eğitimindekiağırlık biçimden içeriğe doğru bir değişiklik geçirmiştir. Bu çalışmada, yabancı dil eğitimikonusundaki çeşitli metodlara ve yaklaşımlara baktıktan sonra, yakın zamanlarda ortayaçıkmış üç yaklaşım üzerinde duracağız. Bunlar, içerik odaklı tema odaklı, ve görev odaklıyaklaşımlardır. Bu yaklaşımlarda farklı metodlar uygulansa da temellerindeki ortak fikirşudur: Dil başlıbaşına bir amaç değil, araçtır. Bu nedenle, yabancı dil öğretiminde doğalortamlar yaratılması gerektiğini savunurlar. İçerik odaklı eğitimin temel gerekçesi dilediniminin ancak içeriğin kavranmasıyla gerçekleşeceğidir. Görev odaklı eğitim de içeriğinyerini anlam alır, ve benzer bir biçimde anlamı çözmeye çalışmanın ve görevitamamlamanın dil edinimini sağlayacağı savunulur. Daha az biçim-odaklı bir yaklaşımıngerektiği açık olsa da, anlam ya da içerik odaklı bir yaklaşımın dil edinimini hızlandıracağıiddiası somut destekten yoksundur. Dil edinimini sağlamak için bu yaklaşımlara biçimin nekadar dahil edilmesi gerektiği konusu muğlaktır. Çalışmada bu sorunlar literatür taramasıbölümünde ele alınacaktır. Bu yaklaşımlar etrafındaki tartışmaların ve önerilençözümlerin yanısıra bunların birleştirilme olanaklarına da değinilecektir. Son olarak iseBilgi Üniversitesi İngilizce hazırlık sınıfı öğrencileri ve öğretmenleri üzerinde tema-odaklıyaklaşım programının etkinliğine ilişkin bir alan çalışması uygulaması irdelenmiştir.İçerik-odaklı yaklaşımın bir parçası olan tema-odaklı yaklaşımın öğrenciler veöğretmenlerce ne ölçüde benimsendiği; benimsenmediği noktaların neden kaynaklandığıgibi noktalara bu bölümde değinilmiştir. Bu çalışmada varılan temel noktalar içerik vekonu odaklı metodolojinin İngilizce öğretiminde hem öğretmenler hem de öğrencilercebenimsenegeldiği, ne var ki mevcut müfredatın söz konusu yöntemlerin daha yerleşikkılınması yönünde değiştirilmesi gerekliliğidir.ii
Özet (Çeviri)
AbstractThis study examines Theme-Based, Content-Based and Task-Based Instructionthrough literature review and a study in the preparatory classes of Bilgi University. Foreignlanguage teaching has come a long way in the recent decades, and the focus of languageteaching has shifted from form to content in general. In this research, after an overview ofdifferent approaches in language teaching, current approaches (i.e. Content BasedApproach, Theme Based Approach, Task Based Approach) will be explained. Althoughthese approaches are based on different methods, they share the idea that language is a tool,not an aim in itself. Therefore, they attempt to provide natural contexts for languageacquisition. The main rationale for Content-Based Approach-and for Theme BasedApproach as well-is that language acquisition occurs through comprehension of thecontent. Similarly, in Task-Based Approach, meaning replaces content, and according to itsproponents, negotiating for the meaning and completing the task foster languageacquisition. However, the supportive assumptions for these approaches are problematic inmany ways. Although the need for a less form-focused instruction is obvious, there is notmuch empirical support behind the claim that focus on meaning or on content provideslanguage acquisition. It is not clear that how much form-focused instruction should beinvolved in language teaching in order to foster acquisition. These questions will bediscussed through a literature review. Besides the discussions and solutions around theseapproaches, also the possible ways for their integration will be offered. The third chapter iscomposed of the study applied on Bilgi University?s students and teachers of preparatoryclasses. The content and discontent of teachers and students from the current Englishteaching programs based on Theme-Based Approach, is gone through; while the efficiencyof the program at different levels and areas are analyzed. The results are generally onbehalf of fostering more content and task based methodology in the lessons, while the needto innovate the current curricula is emphasized.ii