Yüksek öğretim grafik sanatı eğitiminde Ekslibrisin önemi
Importance of Exlibris graphic art education in academies
  1. Tez No: 191631
  2. Yazar: FİDAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BASRİ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
YÜKSEK ÖĞRET M GRAF K SANATI EĞ T M NDE EKSL BR S N ÖNEMFidan GüneşÖZETKitap sahiplerinin kitaplarını kendine özgülemek, başkasının kitabındanayırdetmek, kaybolmasını önlemek, bir yerde bulunduğunda geri verilmesinisağlamak ve kitaba başka bir etkinlikle elde edilmiş bir sanat değeri katmak içinkitaplarına iliştirerek kullandıkları belirtece ?ekslibris? denmektedir. Ekslibris,Grafik tasarımcıları tarafından sanat ürünü olarak tasarlanıp bir veya birden çoközgün baskı tekniğiyle ya da bilgisayarla tasarlanıp çoğaltılır. Sanatçı tarafındantasarlanıp çoğaltılan ekslibris, kullanıcı için özeldir ve kitaba ilave edilen yenideğerdir.şlevsel olan bu sanat ürünü kategorisinin tasarlanıp çoğaltılarak kitabauygulanması, toplumumuzda görülen yeni bir etkinliktir. Giderek Eksibris konulusanat etkinliklerine Dünya'da ve ülkemizde rastlanmakta, başarılı sanatçılartarafından konuya el atılmaktadır. Bu etkinliği organize eden ulusal veuluslararası organizasyonlar vardır. Organizasyonların, etkinliklerin normlarınıtavsiye etmede ve duyurularını yaymada önemi büyüktür.Toplumun kültür yaşamına ve Grafik alanı sanatçılarının gündemine girenEkslibris, eğitim ve öğretimin önemli aracı olan kitapla ilişkili olduğu, insanyaratıcı gücünün iyi işlediği, insanın çok yönlü estetik eğitimi için uygun ve yararlıbir çalışma alanı olduğundan sanat eğitim öğretiminin konusu olabilmelidir. Bukonu Yüksek Öğretim Grafik Sanatı Eğitimi programlarının uygun bir düzeyindeyer alabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe indicator used by the book holders by attaching their books to specifytheir books to them, to distinguish them from others? books, to prevent them to belost, to provide them to be returned when found somewhere and to add the book anart value obtained with another activity is called ?Exlibris?. An exlibris is designedby graphic designers as a work of art and reproduced through one or more originalprinting techniques or designed and reproduced with a computer. An exlibris whichis designed and reproduced by the artist is special for the user and is a new valueadded to the book.This category of work of art which is functional is a new activity in oursociety that is designed, reproduced and applied on books. Art activities on exlibrishave been increasing in the world and in our country and successful artists handlethis topic. There are national and international organizations that organize theseactivities. These organizations are very important in advising the norms of activitiesand spreading their announcements.Becoming more up-to-date in the cultural life of the society and on theagenda of the graphic artists, exlibris should be a subject in art education andtraining, since it is related with books that are the important tools of education, it isprocessed well with the creative power of human being and it is an appropriate andbeneficial field of activity for versatile aesthetic education. This subject may takeplace in an appropriate level of Graphic Art education programs in academies.