İlköğretim 6. sınıfların müzik dersinde aktif öğrenme yönteminin öğrenci başarısına etkisi
The Effects of active learning on students' achievement 6th grade elementary school music classes
- Tez No: 191633
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLİN MALKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
GENEL BİLGİLERİsim ve Soyadı : Nurhan YalturAnabilim Dalı : Güzel Sanatlar EğitimiProgramı : Müzik ÖğretmenliğiTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Tülin MalkoçTez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans-Haziran 2006Anahtar Kelimeler : Aktif Öğrenme, Geleneksel Öğretim,Müzik EğitimiÖZETİLKÖĞRETİM 6. SINIFLARIN MÜZİK DERSİNDE AKTİF ÖĞRENMEYÖNTEMİNİN ÖĞRENCİ BAŞARISINA ETKİSİBu araştırma, ilköğretim ikinci kademe 6. sınıflarda aktif öğrenmeyöntemleri ile yapılan müzik eğitiminin, geleneksel öğretim yöntemleriyle yapılanmüzik eğitimine göre öğrencide daha başarılı ve kalıcı sonuçlar çıkardığınıkanıtlamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, araştırmada deneyselyöntem kullanılmıştır.Araştırmanın evrenini, İstanbul Anadolu yakasında bulunan İlhamiAhmed Örnekal İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Örneklemolarak 6. sınıflarından seçilen 6-A ve 6-D şubeleri belirlenmiştir. Her iki grubudengelemek amacıyla kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Belirlenen 10 haftalık süreiçinde, deney grubuna aktif öğrenme yöntemleri, kontrol grubuna ise gelenekselöğretim yöntemleri uygulanarak dersler işlenmiştir. Araştırmacı tarafından her ikigruba yönelik ders planları hazırlanmıştır. Uygulama sonunda, gruplara ünitebaşarı testi yapılmıştır. Öğrencilere dört hafta sonra, birinci teste eşdeğersorularla hazırlanan kalıcılık testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistikselişlemlerle açıklanmıştır.Araştırma sonunda elde edilen bulgular doğrultusunda, aktif öğrenmeyöntemleri ile yapılan müzik derslerinin; müzik bilgilerinin öğrenilmesi, çalgı vemateryallerin kullanılması, ritmik ve ezgisel çalışmalar, oyun etkinlikleri veIIyaratıcılığın geliştirilmesi açısından, geleneksel öğretim yöntemleri ile yapılanmüzik derslerine göre daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştır. Buna göre,ilköğretim okullarındaki müzik derslerinin daha etkili ve verimligerçekleştirilebilmesi için, derslerde aktif öğrenme yöntemlerinin uygulanmasıdoğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.III
Özet (Çeviri)
GENERAL INFORMATIONName and Surname : Nurhan YalturMain Branch : Education of Fine ArtsProgramme : Music TeachingThesis Advisor : Associte Professor Tülin MalkoçDegree Awarded and Date : Master Thesis-June 2006Keywords : Active Learning, Traditional Education,Music EducationABSTRACTTHE EFFECTS OF ACTIVE LEARNING ON STUDENTS?ACHIEVEMENT IN 6TH GRADE ELEMENTARY SCHOOLMUSIC CLASSESThe purpose of this study is to investigate the effectiveness of appliedactive learning in the 6th grade elementary music classroom, and to reveal specificfacts which demonstrate that active music learning and teaching activities aremore influential and longer lasting on students? musical learning than traditionalones.The methodological design of this research is experimental. The researchsite is the Ilhami Ahmed Ornekal Elementary school located in Istanbul, Kadıköy.The participants of the research were selected among 6th grade students. In orderto gauge and balance the current and past musical experinces of the participants,the researcher requested that they complete an information form. The datacollection procedure lasted about ten weeks. Throughout the ten weeks, while theresearcher applied active learning activities to the experiment group, she keptapplying traditional teaching approaches to the control group. The lesson planswere prepared by the researcher for both the experiment and the control group. Inorder to understand and reveal the students? progression in both groups, at theend of the research process, the researcher applied music achievement tests basedon standard teaching unit expectations. The data collected throughout the researchIIprocess was explained statistically.The research findings revealed that the active learning approach appliedin the 6th grade elementary music classrooms was more effective than thetraditional teaching approach. The findings also showed that music lessonsincluding specific music activities such as music theory and fundamentals, rhythmand melody, use of classroom instruments and development of musical creativitywere more successfully covered by the researcher through the use of activelearning approaches. In order to increase students? learning in elementary musicclassrooms, the study also provides active learning resources for teachers andsuggestions for classroom activities.III