Müzik dinleme etkinliklerinin ilköğretim öğrencilerinin akademik başarısına etkisi
Music listening activities the effect of primary school students on academic achievement
  1. Tez No: 471981
  2. Yazar: EVRİM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONAT COŞKUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, müzik dinleme etkinliklerinin, ilköğretim öğrencilerinin akademik başarısına etkisini; cinsiyet, sınıf ve ders değişkenlerine göre ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2015-2016 eğitim öğretim yılı, Samsun ili Çarşamba ilçesi Mustafa Kemal Ortaokulu'nda, beşinci ve altıncı sınıflarda öğrenim gören 144 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma, deney-kontrol gruplu öntest-aratest-sontest modeline dayanmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde random tekniği kullanılmıştır, Deney ve kontrol grupları sınıf mevcutları dikkate alınarak oluşturulmuştur. Bu işlemler sonucunda; deney grubunda 73, kontrol grubunda ise 71 öğrenci bulunmaktadır. Deney grubuna; besteciler, çalgılar ve yorumcular hakkında ön bilgi verilerek, farklı dönemlerden örnek klasik müzik eserleri dinletilmiştir. Bu uygulama, güz ve bahar yarıyılı boyunca, haftada bir gün olmak üzere, 20 dakikalık sunumlar halinde sürdürülmüştür. Araştırmanın verilerini, öntest; 2014-2015 eğitim- öğretim yılı bahar dönemi ders notları, aratest; güz dönemi ders notları ve sontest; bahar dönemi ders notları oluşturmaktadır. Verilerin çözümlenmesinde; IBM SPSS V23 kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk-W ile incelenmiştir. Normal dağılıma uymayan verilerin karşılaştırılmasında parametrik olmayan yöntemlerden Mann Whitney U testi ile Wilcoxon testi kullanılmıştır. Analiz sonuçları ortanca (minimum-maksimum) şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to examine the effects of music listening activities on the academic achievement of primary school students; Sex, class and course variables. The study group consists of 144 students studying in the fifth and sixth grades in Mustafa Kemal Secondary School in Çarşamba district of Samsun province in the academic year of 2015-2016. The study is based on pretest-midtest-posttest model with experiment-control group. The study group was assigned the random technique, and the experimental and control groups were formed taking into account the class availability. As a result of these operations; 73 students in the experimental group and 71 students in the control group. Experiment group; period features, composers, musicians and performers were given preliminary information, clasical music samples were heard from different periods. This practice lasted for 20 minutes during the fall and spring semesters, one day a week. In addition, students are organized in this group; Samsun State Opera and Ballet's 'Fairytale Castle' children's musical was watched. The data of the study, pretest; Lecture notes of the previous semester spring semester; Fall semester course notes and sontest; Spring semester course notes. In the analysis of the data; IBM SPSS V23 was used. Normal distribution fitness of the data was examined with Shapiro-Wilk-W. Mann Whitney U test and Wilcoxon test were used for nonparametric methods in comparison of non-normal distribution data. Analysis results are presented in median (minimum-maximum).