İlköğretim 6. sınıf müzik dersi,'ülkemizde başlıca müzik türleri ve genel özellikleri' ünitesinde materyal kullanımının öğrenci başarısı üzerine etkisi(kars ili örneği)
The effects of using materials on students' success in the unit of 'basic kinds of music and their general features in our countary' at the 6th classes of primary education.
- Tez No: 211079
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ OSMAN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Arastırmanın amacı, ilkögretim kurumlarındaki müzik derslerinde, materyal kullanımının önemini degerlendirebilmektir. Yapılan çalısmanın, müzik derslerinde yasanan sıkıntılara kısmen de olsa çözüm getirecegi, kurumların ve ögretmenlerin bazı ihtiyaçlarını belirlemek adına onlara yardımcı olacagı düsünülmektedir. Düsüncemizdeki samimiyetin içinde olan sezinin, tarafınızdan hissedilecegi kanısındayız. Arastırmada kullanılan genel tarama modelinde, örneklem olarak seçilen Kars ili merkez ilkögretim okullarında 20 okul kullanılmıstır. Uygulanan ankette, 15 maddeli 4'lü derecelendirme ölçekli bir anket ve iki adette açık uçlu soru sorulmustur. Çalısmanın deneysel yöntem asamasında ise pilot okul olarak seçilen Atatürk lkögretim okulunda, 60 ögrenci kontrol grubu, 60 ögrenci deney grubu olarak belirlenip, ön test uygulanmıstır. Daha sonra kontrol grubuna, seçilen konu geleneksel yöntem kullanılarak anlatılmıs ve materyal kullanılmamıstır. Bu asamadan sonra deney grubu üzerinde materyal kullanılarak davranısçı yaklasım ile ders anlatılmıstır. Son olarak son test uygulanmıstır. Elde edilen bu sonuçlar ısıgında da genel tarama verilerine yüzde, frekans hesapları uygulanmıs, deneysel yöntem gruplarına da aritmetik ortalama, standart sapma hesabı ve `t' testi uygulanmıstır. Arastırmanın sonunda elde edilen veriler ısıgında genel olarak su sonuçlara varılmıstır: lkögretim 6. sınıf müzik derslerinde, materyal kullanımı yeterli seviyede degildir. Derslerin islendigi sınıfların, müzik dersinden beklenen verimi saglayacak derecede uygun bir ortam olmadıgı tespit edilmistir. Kullanılacak materyallerin her ders, tasınma sıkıntısı doguracagından, dersler için ortak tek bir büyük sınıfın gerektigi tespit edilmistir. Bu çalısmanın seçilen örnekleminin, evreni temsil etmesi beklenenin ötesinde umulmaktadır. Çünkü egitim ögretimde, bugün müzik dersi yeteri derecede önem verilmeyen bir ders haline gelmistir. nsanların kisisel gelisimlerine ve yasadıgı toplumda saygılı, bilinçli ve kültürüne baglı bir birey olmasına yardımcı olacak nitelikte düzenlenmis olan müzik ögretimi programının gerektigi gibi aynı zamanda araç-gereç destekli olarak islenmesinin daha olumlu sonuçlar verecegi kanısına varılmıstır. Bu sonuçlar göz önünde bulundurularak, gerekli eksikliklerin giderilmesi hususunda öneriler verilmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the importance of using learning and materials in music courses. It has been thought that the study done by us will be a partly answer for the problems facing all the music teachers during the music courses and will help the ones being busy with trying to find out the needs of the teachers. It has been believed by us that the credibility of our study and attempt will be understood easily for the searching through model choosen by us to study on our problem question, twenty(20) primary schools in Kars have been used. A questionnaive having 15 questions with four preferences have been used and also two questions having more than one answer have been asked. For the experimental pait of our study 60 students from Atatürk primary school has been choosen as controlling group and 60 other equal ones as experimental group and a pre test on music information has applied to the controlling and experimental groups. After that the choosen musical subject has been organized to teach the controlling group without using some teaching materials and the same musical subject has been tried to to teach the experimental group with the help of teaching materials. At the end of these teaching activities the pre test has been applied to the two groups as a final test to find out the learning success. The data being found out have been measured and evaluated by using some statistical methods. There are percentage and frequency systems and for the experimental pait of the study the `t? test has been used. As a result of our study these results have been fount out ,: In the primary schools having a sixty-year student profile the usage of teaching materials for music courses is not enough and satisfactory. The classrooms are not very suitable places for the teachers to teach and for the students to learn musical subjects. The students and the teachers don?t have a classroom having all musical information teaching materials. The sample of this study is vaited to represent the universe with a great hope. Because the music courses are thought to be less important than the other courses in all primary schools. It has been understood that music curriculums must be prepared and developed according to the usage of teaching materials to make the students more successful, respectful and more musical information informed ones.