Gelişmekte olan bir yerleşim yeri: Kurtköy'ün beşeri ve iktisadi coğrafyası
The developing habitat: Human and economic geography of Kurtköy
- Tez No: 191638
- Danışmanlar: DR. MEHMET ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
GEL ŞMEKTE OLAN B R YERLEŞ M YER :KURTKÖY'ÜN BEŞER VE KT SAD COĞRAFYASI ( ÖZET )AHMET ZEH RAVCIKurtköy Pendik ilçe sınırları içerisinde kuzeyde yer almaktadır. Eğimi % 5-15arasında değişmektedir. Bu saha 40 derece 55 dakika 05 saniye kuzey paraleli 29derece 17 dakika 05 saniye doğu boylamında yer alır. Araştırma sahasının yüzölçümü 23,2 km2 `dir. Saha NW-SE yönünde uzanır. Kurtköy, bu topoğrafyaiçerisende batıda Aydos Dağı, doğuda Çatal Dağı, güneydoğusunda DeğirmenTepesi arasında çanaklaşarak çevresine göre çukur bir alanda Büyük dere ve kollarıarasındaki havza tabanında bulunan, denizden 60 m. yükseklikte güneyde yer alanMarmara Denizine doğru eğimi azalan bir strüktüre sahiptir. Zemin arkoz vekuvarsitlerden meydana gelmiştir. Kireçsiz kahverengi topraklar bulunur.Kurtköy, Marmara Bölgesinin Kocaeli yarımadasında Marmara Denizi'ne doğrueğimin azaldığı bir mevkide bulunur. Yörede Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimiarasında bir geçiş iklimi tipine sahiptir. Bitki örtüsü iskan sahalarının bulunduğuyerlerdeki bahçelerde, gecekondu çevrelerinde kavak ağaçları da yoğunlukkazanmaktadır. Bu gün ise doğal bitki örtüsünün yoğunluk kazandığı saha iseKurtköy'ün batısında yer alan Aydos dağı ve yakın çevresidir.Kurtköy'ün 1935-2005 yılları arasındaki 70 yıllık devrede nüfus miktarı 45349kişi artarak, nüfusta bu süre içinde 136.4 kat artma meydana gelmiştir. 1960-2005yılları arasındaki hızlı nüfus artışını sağlayan 2 temel etken vardır. Bunlar; doğumlarve göçlerdir. 2005 yılı stanbul Sanayi Odası kayıtlarına göre Kurtköy'de irili ufaklı 56sanayi tesisi bulunmaktadır. Kurtköy'de en fazla sanayi tesisini % 28,6 ile metalsanayisi oluşturmaktadır. Kurtköy'de en çok işçinin çalıştığı sanayi sektörü 770 kişi ilemetal sanayi üretimi gelmektedir. En az işçi ise 144 kişi ile gıda sektörüoluşturmaktadır.Kurtköy'de özellikle havaalanının ve formula pistinin hizmete girmiş olmasıyörede yapılaşma ve hizmet sektöründe de çeşitlenme de artmasına sebep olmuştur.Bu tip değişimler Kurtköy'ün önümüzdeki yıllarda gelişen nüfus özelliğine rağmenköy-şehir arasındaki geçiş tipinden kurtararak tam anlamıyla bir kent görünümünebürünmesine sebep olacaktır.
Özet (Çeviri)
THE DEVELOPING HABITAT:HUMAN AND ECONOM C GEOGRAPHY OF KURTKÖYAHMET ZEH RAVCIKurtköy is in the north, inside of the border line of Pendik county. Inclination isbetween 5-15 %. This area is at 40055' 05'' north latidude 29055'05'' east longitude.The area of the survey is 23,2 km2 . The area lies in NW-SE direction. Kurtköy has astructure which is among Aydos Mountain in the west, Çatal Mountain in the east,Değirmen Hill in the southeast and among big river branches; which is at thecatchment basin which is dished, has 60 m altitude above sea level; and has aninclination decreases in the direction of Marmara Sea in the south. The ground isconsist of arcosis and cuvarsits. The soil is without leme and brown.Kurtköy places in an area of which inclination decreases through MarmaraSea, on Kocaeli Peninsula in Marmara Region. The climate is a passing kind fromMediterennian Climate to Black Sea Climate. Poplar trees are consantrated inpupulating areas, gettos and gardens. Todays natural plantation's area is at the westof Kurköy, on Aydos Mountain and nearby it.In the 70 years period between 1935-2005, the population increased 136.4times as 45349 people. There were two basic effect for the increasing of thepopulation between 1960-2005. These are newbirths and migrations. There are 56small or big industrial constitutions in Kurtköy according to Istanbul Chamber ofIndustry 's records. The most industrial constitutions are metal industries with thepercentage of 28.6. The most workers are in metal industry and production with thenumber of 770. The less workers are in food industry with the number of 144.In Kurtköy, starting of airpot and formula racing circuit have caused buildingand service sector to increase and diversify in the region. In the following years,developments will open a way to have a town appearance from the half willage andhalf town appearance beside its changing population characteristics.