Eşzamanlı bilgisayar tabanlı iletişim teknolojileri: Yabancı dil sözel becerilerin geliştirilmesi açısından bir karşılaştırma
Synchronous computer mediated communication: A comparison on the development of foreign language oral skills
  1. Tez No: 191642
  2. Yazar: HATİCE MÜGE SATAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN ÖZDENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada amaç, yabancı dil sözel becerilerin geliştirilmesinde, bilgisayartabanlı iletişim teknolojilerinden eşzamanlı sesli ve yazılı sohbetin yabancı dil sözelbecerilere etkilerini ortaya çıkarmaktır.Araştırmanın çalışma grubunu stanbul ili MKB Zeytinburnu Meslek Lisesiöğrencileri oluşturmaktadır (N=90). Çalışma grubuna dahil olan öğrenciler konuşmabecerisi düzeylerine göre deney grubu I (sesli sohbet), deney grubu II (yazılı sohbet) vekontrol grubu olmak üzere 3 eş gruba ayrılmışlardır. 4 hafta süren uygulamalar içinsohbet eklentilerini içeren ve sadece araştırmada yer alan katılımcıların girebildiği birinternet sitesi tasarlanmıştır. Görev Odaklı Dil Öğretimi kapsamında farklı görevtürleri kullanılarak yönlendirilen sohbet oturumlarının kayıtları tutulmuştur.Çalışmada beş farklı veri toplanmıştır. Bunlar; (a) öğrencilerin konuşma becerisidüzeyleri, (b) yabancı dil kaygı düzeyleri, (c) uygulamalarda hedef dil kullanım oranı,(d) sohbet konularının geliştirilmesinde kullanılan görev türlerinin üretilen kelimesayısı, söz alma sayısı ve her bir söz almada üretilen kelime sayısına etkileri ve (e)öğrencilerin uygulamalar hakkındaki görüşleridir.Çalışma sonuçları, bilgisayar tabanlı iletişim teknolojilerinden eşzamanlı yazılıve sesli sohbet uygulamlarının öğrencilerin yabancı dil konuşma becerilerini olumluyönde etkilediğini ortaya koymuştur. Özellikle yazılı sohbet uygulamasında öğrencilerinkaygı düzeylerinde önemli bir düşüş gözlenmiştir. Tüm uygulamaların yaklaşık%90'ının hedef dilde gerçekleşmesi, bu tür uygulamaların gerçekleştirilmesinde hedefdili ana dil olarak konuşan kişilere olan ihtiyacı azaltmıştır. Uygulamalarda kullanılanfarklı görev türleri ile ilgili bulgular bu konuda daha ayrıntılı çalışmalara ihtiyaçduyulduğunu göstermiştir. Çalışmalara katılan öğrenciler genel olarak uygulamalarhakkında olumlu görüş bildirmişlerdir.Sonuç olarak, bilgisayar tabanlı iletişim teknolojileri, yabancı dil sözelbecerilerin geliştirilmesinde önemli fırsatlar yaratmaktadır. Ülkemizde, bu potansiyelindeğerlendirilmesi için gerekli ilgi ve çalışmalar desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of the study is to find out the effects of computer mediatedcommunication, namely synchronous written and oral chat, on the development of orallanguage skills.The study group consists of 90 students from IMKB Zeytinburnu VocationalHigh School, Istanbul. The study group is divided into three equivalent groups;experimental group I (oral chat), experimental group II (written chat) and controlgroup. For the study, which lasted for 4 weeks, an internet site was created whichcontained the chat applications and to which only the participants in the study wereallowed to enter. The tasks for the chat sessions were designed according to the rules ofTask Based Language Teaching and the sessions were recorded. Five different types ofdata were collected. These are; (a) the students? levels of speaking skills, (b) thestudents? levels of foreign language anxiety, (c) the amount of words produced in thetarget language in all the sessions, (d) the effects of the task types, that were used fordesigning the chat topics, on the number of words, number of turns and number ofwords per each turn, and (e) the students? thoughts about the chat sessions.The results of the study indicate that computer mediated communication,especially synchronous written and oral chat have a positive effect on the developmentof students? speaking skills. There was a significant decrease in the students? languageanxiety levels for the written chat group. The fact that %90 percent of all the talkduring the sessions were in the target language, alleviates the need for native speakersfor chat applications. The results on the effects of different task types emphasize theneed for further, more detailed studies. The students who took part in the studygenerally expressed positive views about the chat sessions.In conclusion, computer mediated communication provides key opportunitiesfor the deveopment of foreign language speaking skills. In our country, new studiesshould be supported and interest should be aroused on the topic in order to takeadvantage of the potential benefits effectively.