3-6 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerin kişilik özellikleri ile anne baba tutumlarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
The relationship between parents personality traits who have children between 3-6 years old and some psychological variables
  1. Tez No: 191643
  2. Yazar: REYHAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMAİ TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET3-6 Yaş arası çocuğu olan ebeveynlerin kişilik özellikleri ile anne babatutumlarının incelendiği bu araştırmada; yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk sayısı,öğrenim durumu gibi bağımsız değişkenler ele alınmıştır.Uygulama Bakırköy İlçesinde SHÇEK'e bağlı Özel Pelikan Çocuk Yuvası, ÖzelAsrın Çocuk Yuvası, Özel Gürkan Çocuk Yuvası, Özel Oya Çocuk Yuvası'nda 3-6 yaşarası çocukları olan 300 anne baba ile gerçekleştirilmiştir.Araştırmada kişisel bilgi toplamak için ?Anket Formu?, anne baba tutumlarınısaptamak için ?Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği (PARI)?, kişiliközelliklerini belirlemek amacıyla ?Sıfat Tarama Listesi (ACL)? kullanılmıştır.Verilerin çözümlenmesinde PARI ve ACL ölçeklerinden elde edilen puanlararasındaki farklılıkların saptanması için İlişkisiz Grup t Testi ve Kruskal Wallis-HTesti, anlam farklılığının çıktığı durumlarda farklılığın kaynağını belirlemek amacıylaMann Whitney-U Testi, ayrıca ACL ile ölçülen kişilik özellikleriyle anne baba tutumlarıpuanları arasında anlamlı bir ilişki bulunup bulunmadığını belirlemek amacıyla daPearson Çarpım Moment Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Sonuçların manidarlığı .05ve diğer anlamlılık düzeyleri ile belirtilmiştir. Veriler ?SPSS for Windows 13.0? paketprogramıyla çözümlenmiştir.Yapılan analizler sonucunda Aşırı Koruyucu ve Baskı-Disiplin içeren anne babatutumlarıyla anne babaların öğrenim durumları; Düzen ve Liderlik özellikleriyle annebabaların yaşları; Kişisel Uyum özelliğiyle ebeveynlerin medeni durumları arasındaanlamlı farklılıklar bulunmuştur.Kişilik özellikleriyle anne baba tutumları arasındaki ilişkinin analizinde ise; PARIAşırı Koruyucu Tutum ile ACL Gösteriş, Değişiklik, Oto-Kontrol, İdeal Benlik,Yaratıcılık özellikleri arasında; PARI Demokratik- Eşitlik Tanıyan Tutum ile ACLBaşarma, Başatlık, Sebat, Düzen, Gösteriş, Bağımsızlık, Liderlik, İlgi, Uyarlık özellikleriarasında, PARI Ev Hanımlığını Reddetme Tutumu ile ACL Başarma, Başatlık, Sebat,Özgüven, İdeal Benlik, İlgi, Danışmaya Hazır Oluş özellikleri arasında; PARI Karı-Koca Geçimsizliği Tutumu ile Başarma, Sebat, Yakınlık, İlgi, Kendini Suçlama,Özgüven, Kişisel Uyum, İdeal Benlik arasında, PARI Baskı-Disiplin Tutumu ileGösteriş, Değişiklik, Yakınlık özellikleri arasında anlamlı ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this research where the characteristics of personality and the attitudes ofparents having children of 3 to 6 years are examined, independent variables like age,sex, marital status, number of children and education level are taken into consideration.The survey is realized with 300 parents having children of 3 to 6 years fromSHÇEK¹ affiliated day-care centers in Bakirkoy such as: Pelikan Private DaycareCenter, Asrin Private Daycare Center, Gurkan Private Daycare Center, Oya PrivateDaycare Center.In the research, a ?Survey Form? is used for gathering personal information, the?Family Life and Child Raising Attitude Scale (PARI)? is applied for determiningparent attitude and the ?Adjective Check List? is used for defining personalitycharacteristics.For the evaluation of the data, in order to determine the differences between thescores obtained by PARI and ACL scales, The Independent Group t Test and KruskalWallis-H Test are used; in cases where a difference of significance appeared, in order toidentify the source of that difference, The Mann Whitney-U Test is applied. Moreover,for the purpose of detecting whether there is a significant relationship between thepersonality characteristics measured and parental attitudes, Pearson MomentsMultiplication Correlation Analysis is used. The results are indicated with significancelevels of .05 and other. The data are analysed with the software pack of ?SPSS forWindows 13.0?.According to the results of the analysis, meaningfull differences are found betweenthe Over-Protecting and Pressure-Discipline involving parental attitudes and theeducation level of parents; between the characteristics of Coordination and Leadershipand their ages; between the characteristics of Personal Consistency and their maritalstatus.Meanwhile, in the analysis of the relation between the personality characteristicsand parental attitude, significative relations have been detected between PARI Over-Protective Attitude and ACL characteristics such as Ostentation, Variation, Self-control,Ideal Ego and Creativity; between PARI Democratic-Equality Giving Attitude andcharacteristics of ACL such as Achivement, Dominance, Perseverance, Coordination,Ostentation, Independence, Leadership, Concern and Compliance; between PARIAttitude of Negation of Being a ______________________________¹ Institution of Social Services and Child ProtectionHousewife and characteristics of ACL such as Achivement, Dominance, Perseverance,Self-Confidence, Ideal Ego, Concern and Readiness to Counsulting; between PARIConjugal Discord Attitude and Achievement, Perseverance, Intimacy, Concern, Self-Blame, Self-Confidence, Personal Congruity, Ideal Ego and finally between PARIPressure-Discipline Attitude and Ostentation, Variation and Intimacy.