18-36 ay arası bebek ve çocukların tuvalet eğitimini etkileyen faktörler ve sosyal-duygusal gelişim düzeylerinin sürece etkisinin değerlendirilmesi
Factors affecting toilet training of infants and children between 18-36 months and evaluation of the impact of social-emotional development levels on the process
  1. Tez No: 661706
  2. Yazar: HAMDULLAH CEM KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Tuvalet eğitimi (TE) çocuk gelişiminde önemli rol oynayan gelişimsel bir basamaktır. Bu süreç çocuğun kendisine, ailesine ve çevresine ait faktörler tarafından etkilenmektedir. Eğitim sürecindeki çeşitli tecrübeler, hayatın ileriki dönemlerinde çocuğun kişilik özelliklerini de şekillendirmektedir. Çalışmamızın amacı; çocukların tuvalet eğitimine etki eden faktörleri incelemek ve“Kısa 1-3 Yaş Sosyal ve Duygusal Değerlendirme Ölçeği (K-1/3 SDD)”kullanılarak sosyal-duygusal gelişim düzeyinin TE sürecine etkisi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji ve Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlam Çocuk Polikliniği'ne başvuran ve çalışma kriterlerini sağlayan 214 çocuk dahil edilmiştir. Katılımcıların 90'ı çalışma grubunda, 124'ü ise kontrol grubunda yer almaktadır. Katılımcılara tuvalet eğitimine etki ettiği düşünülen faktörlere yönelik sorular yöneltilmiştir. K-1/3 SDD Ölçeği kullanılarak çocukların sosyal duygusal gelişimleri değerlendirilmiştir. Veri analizi için SPSS programından yararlanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması çalışma grubunda 25,8 ay, kontrol grubunda 27,3 ay olarak bulunmuştur. Gruplardaki cinsiyet dağılımları benzerdir. TE başlama yaşı çalışma grubunda 25,6 ay, kontrol grubunda 24,1 ay olarak bulunmuştur. Cinsiyet, küçük kardeş varlığı, ebeveynlerin eğitim durumları ve yaşları, ailenin aylık geliri, annenin çalışma durumu ve aile tipi faktörlerinin TE başlama yaşına etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Toilet training (TT) is a developmental step that plays an important role in child development. This process is affected by factors belonging to the child himself, his family and environment. Various experiences in the training process also shape the personality traits of the child in later life. The aim of our study is to examine the factors affecting the toilet training of children and to investigate the effect of social-emotional development level on TT process by using the ''Brief Infant-Toddler Social and Emotional Assessment (BITSEA)'' scale. Materials and Methods: 214 children who applied to Health Sciences University Ankara Child Health And Diseases Hematology-Oncology Training and Research Hospital Well Child Clinic and who met the study criteria were included in the study. Ninety of the participants are in the study group and 124 are in the control group. Participants were asked questions about the factors thought to have an impact on toilet training. The social emotional development of children was evaluated by using the BITSEA scale. SPSS program was used for data analysis. Results: The average age of the participants was found to be 25.8 months in the study group and 27.3 months in the control group. The gender distributions in the groups were similar. The age at onset of TT was found to be 25.6 months in the study group and 24.1 months in the control group. It was found that gender, presence of younger siblings, educational status and ages of the parents, monthly income of the family, working status of the mother and family type did not affect the age at onset of TT.