Fen eğitiminde zihin haritalama tekniğiyle not tutmanın kavram öğrenmeye ve başarıya etkisi
Taking note with mind map technic affect on learning concept and successful in scientific education
  1. Tez No: 191644
  2. Yazar: ITIR ZEYNEP YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ORHAN AKINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZETFEN EĞ T M NDE Z H N HAR TALAMA TEKN Ğ YLE NOTTUTMANIN KAVRAM ÖĞRENMEYE VE BAŞARIYA ETK SBu çalışma, ?Vücudumuzda Neler Var? Çevremizi Nasıl Algılıyoruz?? ünitesinde yeralan ? Farklı Görevlerle Yükümlü Sistemlerimizin Bütünlük içinde Çalışmasını Yöneten-Düzenleyen Yapımız: Denetleyici ve Düzenleyici Sistemler? ve ? Çevremizi NasılAlgılıyoruz?? konularında Zihin Haritalama tekniğiyle not tutulmasının başarıya ve kavramöğrenmeye etkisinin olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreninistanbul li Fatih ilçesinde yer alan okullarda öğrenim görmekte olan 6. sınıf öğrencileri,örneklemini ise bu sınıflardan rasgele olarak seçilen 81 öğrenci oluşturmaktadır.Örneklem grubunu oluşturan deney ve kontrol grubu öğrencilerine ön test olarakaraştırmacı tarafından hazırlanan Bilimsel Başarı Testi, Kavram bilme düzeylerinin ölçülmesiamacıyla açık uçlu sorular ve Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada deney grubu olarakseçilen öğrencilerin dersi dinledikten sonra kendi notlarını Zihin Haritalama tekniğiyletutmaları sağlanmıştır. Kontrol grubu öğrencilere ise araştırmacı tarafından hazırlanankonuların özlerini içeren ders notları tutturulmuştur. Konular her iki gruba da araştırmacıtarafından anlatılmıştır.Uygulama sonunda deney ve kontrol grubu öğrencilerine Bilimsel Başarı Testi, AçıkUçlu Sorular ve Tutum Ölçeği Son test olarak uygulanmıştır.Elde edilen veriler SPSS.11. paket programında değerlendirilmiştir. Budeğerlendirmeler ışığında aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.Seçilen konularda öğrencilerin kendi zihin haritaları notlarını tutmalarınınbaşarıyı olumlu yönde arttırdığı bulunmuştur.Seçilen konularda öğrencilerin kendi Zihin Haritaları notlarını tutmalarınınkavram öğrenmeye olumlu etkisi olduğu bulunmuştur.Seçilen konularda kendi Zihin Haritaları notlarını tutan deney grubuöğrencilerinin Fen Bilgisi dersine yönelik tutumlarında olumlu yönde bir artışgözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTAKING NOTE WITH MIND MAP TECHNIC AFFECT ON LEARNINGCONCEPT AND SUCCESSFUL IN SCIENTIFIC EDUCATIONThis scientific study had made ?What are these in our body? and ?How do weperceive our environment??? which takes places in the unit ?Different jobs obliged oursystems in total study goverment organize our structure.?control and organize systemsand about subject ?How we understand our environment?? mind map technics takenotes successful and concept education affect or not. Istanbul?s town Fatih primaryschool 6 class? students were choosen 81 students between them.These students? being first test prepared of researcher scientific successful testand details questions to gauge level of their conception and attitude?s gauge haspracticed. In this research student groups, choosing, after they listened lessons, theytook notes mind maps technics. Other control group students have taken notes base ofsubjects buy researcher. Subjects had told two groups buy searcher.At the end of applying has practiced scientific successful test and details questionsand attitude?s gauge. These data?s has estimated on SPSS.11 packet. At the end of thesedata?s has achieved these results at below.In choosing subjects students? on mind maps notes have positive affect onincreasing successful of students.Choosing subjects students? own mind maps notes have positive affect oflearning conception.In choosing subjects experiment group of students own intelligent mapsnotes have positive affect on scientific lesson.