Almanya'da Türklere yönelik faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşları: Bielefeld örneği
The Turkish non-governmental organizations working Turk-oriented in Germany: Example of Bielefeld
  1. Tez No: 191645
  2. Yazar: BETÜL ÇATALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZANA URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZETBu araştırmanın konusu Almanya Bielefeld kentinde Türklere yönelik faaliyetgösteren sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşların yetişkinlere yönelik eğitimprogramlarıdır.Bu amaçla, Almanya'da Türklerin en yoğun olarak yaşadığı kentlerdenbiri olan Bielefeld kenti seçilmiş ve bu kentteki Türk Sivil Toplum Kuruluşlar'ıaraştırılmıştır.Kentte bulunan 15 kayıtlı Türk Sivil Toplum Kuruluşu arasından 8 TürkSivil Toplum Kuruluşu yöneticileri ile görüşülerek, sivil toplum kuruluşlarının yönetimyapısı ve yetişkinlere yönelik faaliyetleri incelenmiştir.Ayrıca, 8 Türk Sivil Toplum Kuruluşu arasında yetişkin eğitimi programınakatılan en fazla kursiyere sahip olan Alevi Kültür Derneği kursiyerleri ile görüşülerek,kursiyerlerin kurslarla ilgili görüşleri ve kurs memnuniyetleri hakkında bilgitoplanmıştır.Alevi Kültür Derneği, katılımcıların dini kökenine bakmaksızın yetişkineğitimi faaliyetine kursiyer kabul etmektedir.Bu araştırmada tarafımızdan geliştirilen üç anket kullanılmıştır.Birinci anket, 8Türk Sivil Toplum Kuruluşu'nun yöneticilerine uygulanan ve üç bölümden (demografikbilgilere ait 8, sivil toplum kuruluşu yönetim yapısına ait 22 ve yetişkin eğitimifaaliyetlerine ait 19 olup toplam 49 maddeden) oluşan yönetici anketidir.İkinci anket, 8Türk Sivil Toplum Kuruluşu arasında en çok kursiyere sahip olan Alevi KültürDerneği'ndeki kurslara katılan 80 kursiyere (46 bayan, 34 erkek) uygulanan ve ikibölümden (demografik bilgilere ait 8, kursiyerlerin kurslarla ilgili görüşlerine ait 8 oluptoplam 16 maddeden) oluşan kursiyer anketidir.Üçüncü anket, bu kursiyerlerin kursmemnuniyetlerini araştırmak için uygulanan ve 5 maddeden oluşan kursiyermemnuniyet anketidir.Araştırmada,“ yönetici anketi ”nin bulgularının bir kısmında frekans ve yüzdedeğerleri alınmış, bazı bulgular da nitel olarak değerlendirilmiştir.“Kursiyer anketi”nin bulguları için yine frekans ve yüzde değerleri alınmış ve“kursiyer memnuniyetanketi”bulguları için frekans, yüzde ve“t”testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bazı sonuçlar şöyledir; 8 Türk Sivil ToplumKuruluşu'nda çeşitli yetişkin eğitimi faaliyetleri(bilgisayar,dil gibi)düzenlenmektedir.Ancak, bu sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin de belirttiğigibi, ihtiyaç olmasına rağmen, yetişkin eğitimi kurslarının sayısı yeterli değildir.Bu siviltoplum kuruluşlarından en çok kursiyere sahip olan Alevi Kültür Derneği'nde yetişkineğitimi faaliyetlerine katılan kursiyerlerin büyük çoğunluğunun evli, orta yaşta, ortaeğitimli, uzun süredir Avrupa'da yaşadıkları, işçilik yaptıkları görülmektedir.AyrıcaAlevi Kültür Derneği'nde yetişkin eğitimi faaliyetlerine katılan kursiyerlerin, kültürelfaaliyet, eğitim isteği ve diğer Türklerle görüşme isteği kursa katılma nedenlerininbaşında gelmektedir. Kursiyerlerin çoğu aldıkları eğitimin en çok ailelerine yararsağlayacağını düşünmektedir.Alevi Kültür Derneği'nde yetişkin eğitimi faaliyetlerinekatılan kursiyerlerin, kurslardan genel olarak memnun kaldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe thema of this study is the non-governmental organisations of Turkish minority inBielefeld in Germany. For his purpose Bielefeld where Turkish people live by a largely,was chosen. Turkish non-governmental organisations in this city were studied. As aresult of this study, the directors of 8 Turkish non-governmental organisations werecontacted and administrative structre of these organisations and the activities for adultswere examined.Moreover, it is interviewed with the participants of Alaouite cultural organisationswhich is among 8 Turkish non-governmental organisations, that has the higest numberof participants to adult education programs, about the courses and their satisfactionabout these courses.In this research we used 3 surveys developed by us. The first survey was applied todirectors of 8 Turkish non-governmental organisations and consists of 3 parts (8 subjectabout demographic information, 22 about administrative structure of 8 Turkish non-governmental organisations and 19 about activities for adults. Totally 49 subjects). Thesecond survey was applied to 80 participants who participated into Alaouite culturalorganisations, ( 34 male, 46 female) and consists of two parts. (8 subject aboutdemographic information, 8 about opinions of participants, totally 16 subjects) Thirdsurvey was applied to evaluate the satisfaction and expectation of participants andconsists of 5 subjects.In the resarch for the symptons ?administration survey? partly frequency andpercentage values were taken or partly symptons were commented. For he symptoms of?participant survey? again the frequency and percentage values were taken and for thesymptoms of ?satisfaction of participants survey? ?t? test was used.Some consequences acquired by this research can be pointed out as following. 8Turkish non-governmental organisations organizes various adult educationactivities(like computer,language..etc. ).The administrators of third organisations signifyalso the same point : Although it is required the number of adult education activities arenot adequent. It is seemed that the participants of the adult education activities inAlouite Cultural Organisations are generally married.middle-aged , semi skilled andliving for a long time in Europa and employee. Furthermore these participants?s generalobjective for joining these organisations is cultural activitiy,education demand andbeing together with other Turkısh people. The most of participants think that theeducation that they taked, will be beneficial for their family.The participants of Alaouitecultural organisations were generally satisfied.