Lise II tarih dersinin öğretiminde kavram haritası kullanımının öğrenmeye etkisi
The effect of concept maps on learning history lesson fon 10th grades
- Tez No: 191646
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZETBu araştırma; öğrencilerin tarih derslerindeki akademik başarılarınıartırmada kavram haritalarının rolünü belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmada amaca ve konuya uygun olarak: nicel araştırmatekniklerinden, ön ve son tutum ölçekleri ve son-test, nitel araştırmatekniklerinden de mülakat kayıtları kullanılarak verilere ulaşılmıştır.Araştırma yarı deneysel modelde olup lise 2. sınıf tarih dersi?Osmanlı Devletinin Dağılma dönemi(19.yy'da Osmanlı Devleti)? ünitesindeuygulanmıştır. Uygulama başlamadan önce aynı okulun aynı şartlarınasahip iki sınıfındaki öğrencilerinden deney ve kontrol grubuoluşturulmuştur. Deney gurubunda dersler kavram haritalarıyla, kontrolgurubunda ise geleneksel yöntemlerle işlenmiştir.Çalışmanın sonunda her iki gruba da bilgi testi soru formuuygulanmıştır. Sadece deney grubuna mülakat yapılmıştır. Verilerindeğerlendirilmesi sonucunda; kavram haritalarının tarih dersi başarısına vekavram öğrenmeye etkisi irdelenmiştir.Elde edilen sonuçlara göre;â Tarih dersinde kavram haritalarının kullanılmasının öğrencilerinbaşarılarını olumlu yönde etkilediği söylenebilir.â Kavram haritalarıyla işlenen derslerin sıkıcı olmaktan çıktığısöylenebilir.â Kavram haritalarının öğrencilerin aktifliğini arttırdığı söylenebilir.â Kavram haritalarının öğrencilerin sözlü ve yazılı ifadelerinin Türkçedil yapısına uygun biçimde gelişimine katkı sağladığı söylenebilir.â Ders kitaplarında kullanılan kavramların çokluğu ve bu kavramlarınöğrenci seviyesinin üzerinde olmasının, kavramların öğrenilmesiniolumsuz etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this research is to determine, the influence of conceptmaps on academic success of increasing the sutudent?s achievement inHistory lessons.In this research, the techniques which are applied (related with aimand subject): front and last manner scales of lesson and last-test fromquantitative searching techniques, interview from qualitative searchingtechniques are used to reach the data.The research was semi-trial model and it concerned with the unit of"Disperse Phase of Ottoman Empire (Otoman Empire in 19th Century)?? in10th grades. Before starting the application, experimental and control groupsare constituted from two class which has the same condition in the sameschool. Concept maps were used in experimental group, traditional methodswere used in control group in the lessons.At the end of the study, knowledge test is applied in both groups. Aninterview has been only with made the experimental group. At the end of thedata evaluation, influence of concept maps on success of learning historylessons and historical concept are investigated.Research findings are as follows:â Usage of concept maps make positive effect on the success of thestudents in history lessons.â The studedents do not get bored of the history lessons whenconcept maps are used.â Concept maps increase the activeness of the students.â Concept maps asist to development of student?s verbal and writtenexpressions to fit in Turkish grammer.â Having too many concepts and these concepts being upper levelcompared to students; makes a negative effect on the studentslearning process of the concepts.