Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi polis meslek eğitimi ön lisans programının değerlendirilmesi
Assessment of occupational trainning programme for the police force in anadolu university open education faculty
- Tez No: 191659
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN ZİYA ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜANADOLU ÜN VERS TES AÇIKÖĞRET M FAKÜLTESPOL S MESLEK EĞ T M ÖN L SANS PROGRAMININDEĞERLEND R LMESMurat brahim YAVUZUzaktan Eğitim Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2007Danışman: Prof. Dr. Aydın Ziya ÖZGÜRçinde bulunduğumuz çağ teknoloji çağıdır. Bilgi bu çağın en önemli öğesidir. Sürekli vesistemli şekilde ilerleyen çevresel faktörler, nitelikli insana olan gereksinimi artırmıştır.Değişen suç ve suçlu unsurlarına karşı mücadele edebilmek için, kalitenin artırılabilmesi vetoplumun ihtiyaçlarını karşılayabilmesi açısından, Emniyet Teşkilatı mensuplarının hızlı ve etkinbir eşitim yöntemiyle eşitim almaları bir zorunluluk haline gelmektedir. Uzaktan eşitim, görevalanlarında uzmanlaşmış, mevzuata hakim, teknolojiyi takip edebilen ve kullanabilen personelineğitilmesinde, değişiklikleri hızla personele yayabilen ortamların yaratılmasında veuygulanmasında bir çözüm olmuştur. Bu çözüm kapsamında 2003-2004 Eşitim ve Öğretimyılında Emniyet Teşkilatı ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi arasında yapılanprotokol ile Uzaktan Eşitim yoluyla sunulan önlisans programı açılmıştır.Bu araştırma ile, Polis Meslek Eşitimi Önlisans Programı, programa devam eden yadabitirmiş öğrenciler tarafından değerlendirilmiştir. Öğrencilerin, verilen hizmetten yaralanmadüzeyleri ve eşitimi nasıl algıladıklarının ortaya çıkartılarak, zorlandıkları konularla ilgili çözümönerileri üretilmesi hedeflenmiştir. Bu bilgilerden yararlanılarak programın daha etkin ve verimlihale getirilmesi konusunda önerilerde bulunulması amaçlanmıştır.Araştırmada elde edilen başlıca bulgular şunlardır:Öğrenciler AÖF'nin kendilerine vermiş olduğu hizmetlerin tamamını son derece yüksekoranlarda yararlı ve verimli bulmaktadırlar. Öğrenciler, teknoloji sahipliği ve kullanımı açısındanson derece elverişli olanaklara sahip olmalarına karşın, AÖF'nin, Tv programı ve e-portal gibiteknoloji kullanımı gerektiren uygulamalarından yararlanmamaktadırlar. Öğrencilerin büyükçoğunluğu ders çalışmalarını planlı yapamamaktadırlar. Öğrenciler derslerine, kitaplardanünitelerin okunması yoluyla çalışmaktadırlar. Tamamına yakını yardımcı kaynak kullanmakta vebu yardımcı kaynaklarında tamamına yakını kitaplardan oluşmaktadır. Programı tercih nedenlerive program amaçlarına verilen yanıtların analizinden anlaşılabileceği üzere; öğrenciler, meslekiterfi ve daha iyi özlük haklarına kavuşmak istedikleri için, sınavsız kayıt olanağındanfaydalandıkları ve üniversite diploması alacakları bu programı tercih etmişlerdir. Öğrenciler,Anadolu.Üniversitesi AÖF Polis Meslek Eşitim Programının amacına ulaştığını, okumaalışkanlığı kazandırırken hedeflerini değiştiren insanlar olmalarına katkı sağladığınıdüşünmektedirler. Öğrencilerin büyük çoğunluğu bu uygulamanın ?L SANS? düzeyinde yenidenprogramlanmasını istemektedirler. Öğrenciler bu programda okutulan derslerden en çok yabancıdil konusunda zorlanmaktadırlar ve bu konuda çözüm beklemektedirler.Araştırma sonucunda, elde edilen bilgiler ışığında, öğrenci personel ve öğretimelemanlarının programa bakış açılarına farklı bir nitelik kazandırarak, programın içerişinindüzenlenmesine katkı sağlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTASSESSMENT OF OCCUPATIONAL TRAINNING PROGRAMME FOR THEPOLICE FORCE IN ANADOLU UNIVERSITY OPEN EDUCATION FACULTYMurat brahim YAVUZDivision of Distance EducationAnadolu University Institute of Social Sciences May 2007Advisor: Associate Prof. Dr. Aydın Ziya ÖZGÜRWe are going through an era of technological developments of which information is theprimary element. Environmental factors that are constantly developing in a systematic way haveboosted the need for qualified human resources.It has been becoming obligatory that members of the Security Organization must be trainedusing a rapid and effective training method so that they can cope with changing factors such ascrime and criminals in terms of improving quality of service and responding to needs of thesociety. Distance learning has proved to be a way of solution in training staff that is specialized inspecific areas, knowledgeable about the legislation, capable of following and using technology,and creating media where changes can be rapidly expanded across staff and applied. Within thisscope, a two-year degree program was launched to be implemented by means of DistanceLearning based on the protocol concluded between the Turkish Security Organization andAnadolu University Open Education Faculty in the Education-Training Year 2003-2004.On this research, the Two-Year Degree Policemen Vocational Training Program wasassessed by those who are still attendees or graduates of the program. It was aimed at finding outthe extent at which students benefit from the service provided and how they perceive the training,thus proposing solutions regarding subjects that are challenging to them. Therefore, it is intendedto propose recommendations that will help the program be more effective and efficient on thebasis of gathered data.These are the main findings of the study: The students think that all of the services, whichhave been given by AOF, are useful and productive with the high rate. Although Students haveconvenient chance of the having and using of technology, they haven?t been taking advantage ofpractises which necesitate using technology as TV programmes or e-portal of AOF. The majorityof the students haven?t been studying by planning. Students have been studying their lessons byreading the units of their books. The majority of the students have been using some helpingsources and the majority of the sources are books. It can be understand by controlling theanswers? analysis of ? preference reasons and aims of the programme?, students have chosen thisprogramme for the aim of being promoted and having better personel affairs owing to theopportunities of registration without an exam and having university degree. Students think thatOcupational Trainning Programme for the Police Force in Anadolu University Open EducationFaculty has reached the target and it has contributed the students to change their goals by gettingthe habits of reading. The majority of the students want that Ocupational Trainning Programmefor the Police Force in Anadolu University Open Education Faculty is programmed at the level oflicence. Students have been having difficulty mostly about foreign language lesson among theother lessons and excepting the solution for their problems.It is expected that students, staff and academicians? perception of the program can beimproved and contribution can be made to arranging of the program content in the light ofgathered data as a consequence of the research.