Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi hemşirelik önlisans eğitim programı öğrencilerinin ve uygulama görevlilerinin ders kitapları televizyon programları ve uygulama çalışmaları ile ilgili görüşleri
The Opinions of Anatolian University Open Education Faculty nursing two-years training programme students and clinical trainers on textbooks, television programs and application procedurs
  1. Tez No: 43472
  2. Yazar: CANAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜRÜVVET BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Anadolu üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Hemşiierik Önlisans Eğitim Programı öğrencilerinin ve Uygulama Görevlilerinin Ders Kitapları, TV Programları ve Uygulama Çalışmaları ile ilgili görüşlerini saptayarak çağdaş standarda uygun hemşirelik eğitim programlarının gelişmesine katkı sağlamaktadır. Araştırma 1994-1995 yılında Ankara ili hastanelerinde beş yılını doldurmuş olarak çalışan 190 hemşirelik önlisans öğrencisi ve 15 uygulama görevlisinin görüşleri alınarak gerçekleştirilmiştir. Betimsel metod kullanılan araştırmada veriler anket yoluyla toplanmıştır. Anket; bireysel bilgiler, genel durum, ders kitapları, TV programları ve uygulama çalışmaları ile ilgili 76 önermeden oluşmaktadır. Öğrenci ve uygulama görevlilerine aynı anket uygulanmıştır. Ankette beşli derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde; frekans, yüzdelik ve ortalama hesaplamaları yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; örnekleme katılan öğrenciler çoğunlukla 25'ten küçük ve 30 yaş arasında bulunan klinik hemşirelerinden oluşmaktadır. Çoğunluğu fakülteyi tanımadıklarını, bu programa emekli ikramiye ve derecelerini yükseltmek, üniversite mezunu olmak ve çalışarak okuma fırsatı yarattığı için katıldıklarını belirtmişlerdir. Öğrencilerin büyük bir kısmı, klinik uygulama süresinin yeterli olduğunu belirtirken, uygulama görevlileri bu düşüncelere hiç katılmadıklarını belirtmişlerdir. Uygulama çalışmalarında, uygulama görevlisinin sayısı ve gerekli araç-gerecin yetersiz olduğu belirtilmiştir. Kitap, TV ve Uygulamalarda görsel ve duyusal öğelere yönelik eğitim çalışmalarının öğrenmeyi olumlu yönde etkilediği belirtilirken, yeterli düzeyde olmadığı saptanmıştır. Araştırmadaki genel durum, ders kitapları, TV programları ve uygulama çalışmaları ile ilgili diğer önermelere öğrencilerin ve uygulama görevlilerinin görüşleri kararsız boyutunda yer almıştır. Bu sonuçlara göre, AÖF Hemşirelik önlisans bölümünün, çağdaş standartlara uygun ve daha nitelikli hemşireler yetiştirecek eğitim programlan geliştirilmesine yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The aim of this study is to contribute to the development of nursing training programmes at contemporary standards by establishing the opinions of Anatolian University Open Education Faculty Nursing two-years training programme students and clinical trainers on textbooks, T.V. programs and application procedures. The investigation was carried out by interviewing 190 nursing undergraduate student and 15 clinical trainers who have completed their five years in the hospitals of Ankara, in 1994-95. The data were collected by interview in the investigation performed by using descriptive method. The interview form consists of 76 items on individual information, general status, text books, T.V. programs and clinical application. The same interview is used for both students and trainers. The rating with five points scale was used in the interview in the analysis of the obtained data, frequency, percentile and median were calculated. According to the results of the investigation, the sampled students consist of clinical nurses below 25 and among 30 age. The majority stated that they do not have information on the faculty and that they participated in this program in order to increase their retirement pension and official status, and to graduate from a university while working at the same time. The majority of the students assent that the clinical application period is adequate, the cilinical trainers do not agree with them. In the clinical application, the numbers of training personnel and equipment is said to be inadequate. While books, T.V. and the employmet of visual and other (tactile, audio) components are determined to affect training positively, it is also observed that they are not adequate. On general status, textbooks, T.V. programs and clinical application, both the opinions of students and trainers are the same, namely uncertain. According to these results, new propositions are made aiming to develop training programs for the training of better qualited nurses at contemporary standards in open University Nursing two-year school.