İlköğretim 4.sınıf beden eğitimi dersi futbol temel becerilerinin disiplinlerarası öğretim yaklaşımına göre öğretiminde model bir uygulama
A model application for teaching the basic soccer skills in primary school physical education class with interdisciplinary teaching approach
  1. Tez No: 191663
  2. Yazar: BÜLENT ARSLANTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İNAN, YRD. DOÇ. DR. CENGİZ KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma, İlköğretim 4.sınıf beden eğitimi dersi futbol temelbecerilerinin disiplinlerarası öğretim yaklaşımına göre öğretiminde model biruygulama örneği olarak yapılmış bir çalışmadır.Disiplinlerarası öğretim yaklaşımına göre Beden eğitimi, Matematik veSosyal Bilgiler dersleri arasında disiplinlerarası öğretim modellerinden ?bağlımodele? göre ders planlaması yapılmıştır. Araştırma 2005-2006 eğitim-öğretimyılında İstanbul İli Sarıyer ilçesindeki Alparslan ilköğretim okulundagerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 4.sınıf öğrencilerden 74 erkek öğrencikatılmıştır.Bu araştırmada öğrencilerin futbol bilgilerini ölçmek amacıyla futbolbilgi testi (Cronbach's Alfa Katsayısı .781) ön test ve son test olarakuygulanmıştır. Öğrencilerin sosyal bilgiler dersi ?yön bilgisi?, matematik dersi?açı bilgisi? ve beden eğitimi dersi başarı notları sınıf öğretmenlerindenalınmıştır. Araştırmada öğrencilerin futbol top sürme temel becerisini ölçmekamacıyla Yeagley top sürme beceri testi kullanılmıştır.Yeagley top sürme testi son test sonuçlarına göre deney ve kontrolgruplarının top sürme becerilerinde gelişim görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of traditional physical education (PE) classesand interdisciplinary PE classes on soccer dribble skill learning for 4th gradestudents is researched.According to the interdisciplinary teaching approach, PE is interrelatedwith Mathematics and Social Sciences classes and planned due to ?the sharedmodel? which is one of the interdisciplinary teaching methods. 74 male 4th gradestudents from Alparslan Primary School in Istanbul, Sariyer were selected as thesample of the research objects.The data needed for the research has been collected with the soccerknowledge test (Cronbach?s Alpha Coefficient 0,781) to acquire the informationabout the fundamental soccer knowledge and educational background of the 4thgrade students. Students? grades for the PE, Maths and Social Studies areobtained from the classes? teachers.