Birleşik zamanlı fiillerin zaman dışı anlatımları
Describing the verbs with compound tense out of tense
- Tez No: 191664
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA S. KAÇALİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZETYaptığımız çalışmada ?basit zaman ve birleşik zaman mefhumlarının farklarınelerdir, birleşik zamanlı yapıların zaman dışı anlatımları var mıdır?? sorularına cevaparanmıştır.Araştırma sorusunu cevaplamak için birleşik zaman kuran {-(y)DI} ve{-(y)mIş} biçimbirimlerinin farklı zaman, tarz ekleriyle birleşerek oluşturduğu birleşikzamanlı yapıların anlatımı tespit edilmiştir. Bu anlatımların tespitinde TürkiyeTürkçesinde yazılmış farklı türlerden seçilmiş edebû eserlerden yararlanılmıştır.Eklendiği fiile aynı manayı kattığı iddia edilen yapıların arasındaki farklar çeşitli örnekcümlelerin incelenmesi, konu ile ilgili kaynakların taranması sonucu elde edilmiştir. Buyapılar arasında tespit edilen farklara dair uzman görüşü alınmıştır.Sonuç olarak elde edilen bulgular ışığında birleşik zamanlı yapıların zaman dışıanlatımı, bu yapıların basit zamanlı yapılardan farkı tespit edilmiş ve bu yollaaraştırmanın amacı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study, an answer is searched to the questions“what differences are therebetween simple and perfect tense concepts, is there a narration of perfect structures outof tense?”To answer the research question, the narration of perfect tense structures whichare formed with {-(y)DI} and {-(y)mIş} form units are formed by uniting suffixes indifferent tenses and sorts are established. Establishing these narrations, different type ofliterary works chosen, written in Turkey Turkish are used. The differences between thestructures that claimed to add the same meaning to the verb, are obtained by examiningvarious example sentences and searching the related sources. Opinion of an expert istaken about the established differences between these structures.As a result, in the light of the findings that are obtained in perfect tensestructures out of tense narration, a difference is established from simple tense structuresand by this way the aim of theresearch is obtained.