İşletmelerde kurumsallaşmanın yenilik ve performansa etkisi
The impact of institutionalization on innovation and performance in businesses
- Tez No: 191702
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ EKBER AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZETTEZ BAŞLIĞI : şletmelerde Kurumsallaşmanın Yenilik ve Performansa EtkisiYAZAR ADI : Yavuz YILMAZBu çalışmada işletmelerde kurumsallaşmanın yenilik ve performansa etkisiaraştırılmıştır. Çalışmamıza kurumsallık teorileri ile başlanmış, kurum kavramı ilekonu genişletilmiş ve kurumsallaşma olgusu ile de konu bütünleştirilmiştir.Kurumsallaşmanın yenilik ve performansa olan katkıları analizler ile tespit edilmişve bu konular arasındaki ilişkiler saptanmıştır. Tez kapsamında kurumsallaşma,özerklik, adapte olabilirlik, karmaşıklık ve tutarlılıktan oluşan dört boyuttaincelenmiş; bu dört boyut ile yenilik ve performans arasındaki ilişkiler ele alınmıştır.Bunlar arasında istatistiksel açıdan önemli ilişkiler tespit edilmiştir. Buçalışma, kurumsallaşma, yenilik ve performans konularında literatüre katkıdabulunmayı amaçlamaktadır. Verilerin toplanması ve analiz edilmesi sonucu,kurumsallaşmanın boyutları ile yenilik ve performans değişkenleri arasındaki direktve dolaylı ilişkiler gösterilmiştir. Böylece, kurumsallaşma değişkenlerinden özerklik,adapte olabilirlik ve tutarlılık ile yenilik arasında anlamlı bir ilişki olduğu vebirbirlerini olumlu yönde etkiledikleri kabul edilmiştir. Ayrıca, kurumsallaşmadeğişkenlerinden hiçbirinin performans ile anlamlı bir ilişkiye sahip olmadığı kabuledilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTITLE of the THESIS : The Impact of Institutionalization on Innovation andPerformance in BusinessesAUTHOR : Yavuz YILMAZThis study investigates the effects of the institutionalization on innovation andperformance in businesses. Starting our study from the institutional theory, weproceeded to investigate the institution concept, and the issue is integrated by theinstitutionalization phenomenon. The study demonstrates the contribution ofinstitutionalization on innovation and performance with examples and therelationships between these issues is empirically tested. The institutionalization isexamined in the four dimensions that consist of autonomy, adaptability, complexity,and coherence; the relationships between these four dimensions and innovation andperformance are discussed.The important relationships between institutionalization and innovation andperformance are examined from a statistical point of view. It is aimed to enhance theliterature concerning institutionalization, innovation, and firm performance. Theanalyze results demonstrates the direct and indirect relationships between thesevariables. According to the findings, the autonomy, adaptability, and coherencedimension of institutionalization is positively related to firm innovativeness and firmperformance. Howerer, no dimensions of institutionalization is related to firmperformance.