Proje yönetiminde (PERT/CPM)in proses modeli ile simule edilmesi ve bir uygulama
Project management of resourses by PERT/CPM and Proses model simulation
- Tez No: 191700
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİM KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ivÖZETTEZİN BAŞLIĞI: Proje Yönetiminde Pert/Cpm' in Proses Modeli İleSimüle Edilmesi Ve Bir UygulamaYAZAR ADI : İlknur GÜRProjeler, günümüzde kalkınmaya ilişkin geniş kapsamlı amaçlarıngerçekleştirilmesinin tek yolu olarak görülmektedir. Bunun nedeni, karmaşıkolayların daha basit alt parçalara ayrılarak analizlerinin yapılabilmesi ve böylecesonuçların gözlenmesinin kolaylaşmasıdır. Dünyada hemen hemen tüm ülkelerhedefledikleri başarıya rasgele ulaşmak yerine planlanmış projelerle ulaşmayaçalışarak, hatalarını ve başarısızlık riskini en aza indirmeye çalışırlar.Projelerin temeli verimlilik ve karlılık ilkesine dayanır. Bir projenin en kısasürede ve en az maliyetle tamamlanması ve süreç modeli ile proje safhalarınıngözlemlenmesi bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu kriterlere göre en iyiprojeyi elde etmeye çalıştığımız için PERT/CPM ve PERT/CPM simülasyonuteknikleri proje yönetiminde çok büyük önem taşımaktadır. Projenin amacıPERT/CPM ile PERT in süreç modelleme simülasyonu arasındaki farkları ortayakoymak, proje tamamlanma süresini bu teknikler yardımıyla bulup karşılaştırmayaparak iyileştirme yapmaktır. Dolayısıyla bu projede gerçek tamamlanma süresineen yakın sonucu veren teknik araştırılmak istenmiştir.Çalışmada öncelikle proje yönetimi ve PERT/CPM hakkında genel bilgilerverildi. Daha sonra ise PERT/CPM tekniklerinden faydalanılarak bir apartmanadoğal gaz tesisatı kurulumunun aşamaları incelendi. Ardından projenin maliyet vekaynak planlaması açıklandı.. Son olarak da her bir faaliyetin zaman, maliyet vekaynak analizleri WinQSB programı yardımıyla yapılıp, problem önce CPMtekniğiyle, sonra PERT teknikliği ile çözüldü, PERT simülasyonu yapılarak projetamamlanma süresi her üç teknik için de analiz edildi. Projenin GANTT şemasıanalizleri için de MS Project programından faydalanıldı. Sonuçta firmaların zamanlailgili kararlar alma aşamasında CPM'e göre PERT'i, PERT'e göre simülasyonanalizlerini tercih etmeleri öngörüldü.
Özet (Çeviri)
vABSTRACTNowadays projects have been seen as the only way to verify the wide extensiveinvestigations that are concerned about reconstruction.The reason of this is, events whichlook like complex can be seperated to simple sub pieces and so that results can be watchedeasily. Almost all the countries in the world try out to be successfull with the projects whichare programmed instead of being successfull by chance, thus they take the minimum risk offailure or making mistakes.The foundation of projects base on the principle of productivity and profitability. Inorder to complete a project with minimum cost -minimum time and in this manner toinvestigate the process model and project activities constitute the basis of this study.PERT/CPM PERT/CPM SİMULATİONAccording to these criterias andTECHNİQUE?s are very important,because we just try out to get the best project. The goalof this project is to show the difference between PERT/CPM and process model simulationof PERT and to find the project complation time by these techniques to compare theirresults. Because of this, the technique that gives the most appropriate result is wanted to beinvestigated in this project.First of all some general information about project management and PERT/CPM isgiven in this study.Afterwards -by using the PERT/CPM techniques- the stages of settingup a natural gas installation for an apartment is investigated,then the cost and sourceprogramming of the projects are explained. After these, firstly probem is solved with CPM,then solved with PERT and also the process model is simulated to find the Projectcomplation time analysis of these techniques by using WinQSB. Subsequently MS Projectis used for the projects GANTT chart analysis. Eventually while the firms were takingdecisions about the time its projected that PERT in respect of CPM, simulation analyses inrespect of PERT are prefered.