Yetiştirme yurtlarında ve ailelerinin yanında kalan ilköğretim 2.kademe öğrencilerinin çatışma çözme davranışı ile öfke ifade stillerinin incelenmesi
The examination of the conflict resolution behavior and anger expression styles of the secondary school students who live in orphanages and live with their parents
- Tez No: 191717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMAİ TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZETBu araştırmanın temel amacı yetiştirme yurtlarında ve ailelerininyanında kalan ilköğretim 2. kademe öğrencilerinin çatışma çözme davranışı(saldırganlık, problem çözme) ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzları (öfke içe, öfkedışa ve öfke kontrol) arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmada taramatüründen bir araştırma modeli kullanılmıştır.Araştırma 396 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Bunların 201'i kız, 195'ierkektirAraştırmada elde edilen sonuçlar aşağıda belirtilmiştir.1. lköğretim 2. kademe öğrencilerinin çatışma çözme davranışıbelirleme ölçeğinin saldırganlık alt puanı ile sürekli öfke, öfke içe ve öfke dışapuanı arasında anlamlı ve doğrusal bir ilişki elde edilmiştir. Saldırganlık puanı ileöfke kontrol puanları arasında ise anlamlı ancak ters yönde bir ilişki eldeedilmiştir. Problem çözme ve öfke kontrol arasında anlamlı ve doğrusal ilişkibulunmuştur.2. Yaşadıkları ortam, anne sağ ve cinsiyet değişkenine göre ÇatışmaÇözme Davranışı Belirleme Ölçeği ve Sürekli Öfke- Öfke fade Tarzları ve altboyutlarında istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunmuştur.3. Anne baba birlikte değişkenine göre Çatışma Çözme DavranışıBelirleme Ölçeği ve alt boyutunda istatiksel açıdan anlamlı bir farklılıkbulunmuştur.4. Yaş, baba sağ ve yurtta kalma süreleri değişkenlerine göre ÇatışmaÇözme Davranışı Belirleme Ölçeği ve Sürekli Öfke- Öfke fade Tarzları ve altboyutlarında istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe main purpose of this research is, to resarch the relationship betweenconflict resolution behavior and trait anger and anger expression styles ofSecondary School students living with their family and living in orphanages.Correlationally scanning model was used for the research.The research was made on 396 students. 201 of these students were girlsand 195 of them were boys.The results that were achieved from the research are specified below.1. The results of Conflict Resolution Behavior Scale of Secondary Schoolstudents between aggressiveness under point and trait anger, anger-in, anger-outpoint are meaningful and a linear relation has been found. The relation betweenaggressiveness point and anger control points are meaningful but a negativerelation has been found. The relation between problem solving and anger controlare meaningful and a linear relation has been found.2. According to the living environment, live mother and sex variety,under the dimensions of Conflict Resolution Behavior Scale and Trait-Anger andAnger Expression Scales a significant statistical difference has been found.3. According to the `parents living together? variety, under thedimensions of Conflict Resolution Behavior Scale a significant statistical differencehas been found4. According to age, live father and the time spent in orphanages varities,under the dimensions of Conflict Resolution Behavior Scale and Trait-Anger andAnger Expression Scales a significant statistical difference hasn?t been found.