Annelerin Prenatal bakım alma durumlarının doğum şeklive yenidoğan sağlığına etkisi
The effect of Prenatal taking care situation of mothers' on birth types and newborn health
  1. Tez No: 191718
  2. Yazar: ZEYNEP ŞAL ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA, DOÇ. DR. OZANA URAL, YRD. DOÇ. DR. CİHANGİR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Planning, Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZETBu çalışma; annelerin doğum öncesi bakım alma durumlarının tespit edilmesi,bakım alma durumlarının gebelik, doğum ve yeni doğan sağlığı üzerine etkisininaraştırılması amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini; Zeynep Kamil Çocuk ve Kadın Doğum HastalıklarıHastanesinde 2005 yılında doğum yapan kadınlar oluşturmuştur. Zeynep Kamil Çocukve Kadın Doğum Hastalıkları Hastanesi 'nde 1 Mayıs 2005-30 Mayıs 2005 tarihleriarasında rastgele örneklem ile seçilen 403 doğum yapmış anne ise araştırmanınörneklemini oluşturmuştur.Bu araştırmanın verileri anket sorularına verilen cevaplardan oluşmuştur.Anketformunda,1. Annelerin sosyo demografik verileri,2. Annelerin prenatal bakım alma durumları,3. Annelerin doğum şekli, yeni doğan sağlığı ve postnatal durumu sorgulanmıştır.İstatiksel değerlendirmelerde frekans, yüzdeleri bulunmuş; annelerin sosyo-demografik verileri ile prenatal bakım alma durumları ve prenatal bakım almaşeklinedurumlarının; annelerin doğum ve yenidoğan sağlığına etkisininkarşılaştırlımasında ki-kare analizi kullanılmıştır.Araştırmada annelerin hamilelikleri sırasında en az bir kez olmak üzere %97,8oranında kontrol yaptırdıkları, yapılan kontrollerde %48,4 oranında sağlık eğitimialmadıkları , %51,6 oranında sağlık eğitimi aldıkları tespit edilmiştir.Annelerin doğum yerleri ile eğitim durumu , evlenme yaşı, eşinin akrabalıkdurumu arasında; eğitim durumu ile kürtaj olmaları, , evlenme yaşı, ilk gebelik yaşı,gebelik sayısı, eşinin akrabalık durumu arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişkibulunmuştur.PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.comDoğum öncesi bakım hizmeti Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinin bir parçasıolması, Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinden yararlananların sayısının artırılması,Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinin toplumda bireylerin ve ailelerin kolaycaerişebilecekleri ve yararlanabilecekleri şekilde olması, doğum öncesi bakımın gebeliğinerken döneminde başlaması ve etkin bir şekilde yapılması ile gebelik ve doğumkomplikasyonlarının en aza indirileceği, sağlık eğitiminin bir ekip hizmeti olarakverilmesi önerilerinde bulunulmuştur.IIPDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis research had been done to determine the prenatal taking care states of mothers, toresearch the effects of the prenatal taking care on pregnancy, birth and newborn health.The universe of the research is formed by women who gave birth in ZeynepKamil Child And Woman-Birth Diseases Hospital . 403 women were selected randomlyfrom the women who gave birth between on 1 May 2005- 30 May 2005 in ZeynepKamil Hospital.The research?s datums have been gathered from the answers of poll?s questions.On the poll on the:1. Socio-demographic datums of mothers,2. Prenatal taking care states of mothers,3. Birth types, newborn health and postnatal stateshave been discussed.In statistical evaluations the frequency and the percentage have been found.Chi-square test has been used for socio-demographic datums of mothers with prenataltaking care states and while comparing the prenatal taking care states? effects on birthtypes and newborn health.In the research, it is determined that 97,8% of mothers get control at least onetime during their pregnancies and in controls 48,4% of them haven?t got any healtheducation, 51,6% have got health education.There are meaningful relations statistically between mother?s birth place andeducation, marriage age and husband relativity, abortion and education, pregnancy,first pregnancy age, to be aware of pregnancy, where prenatal taking care has beengotten.IIIPDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.comAs a result, those are offered that: to make the prenatal taking care as apart of the first degree health services, to increase the numbers of people who utilize thefirst degree health services, to make first degree health services easy to be reached andto be utilized by people, to start the prenatal taking care in early period of pregnancy,and had this is done effectively it can reduce the pregnancy and birth complications tominimum, to give the health education as a team service.IVPDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com