Bilişsel değerlendirme sistemi (Cognitive Assessment System-CAS) on yaş çocukları üzerinde geçerlilik,güvenirlilik ve norm çalışmasının uygulanması
The validity, reliability and norm studies of cognitive assessment system (CAS) ten years of children
- Tez No: 191744
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN SAVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZETBİLİŞSEL DEĞERLENDİRME SİSTEMİ (COGNİTİVE ASSESSMENT SYSTEM-CAS) TESTİNİN ON YAŞ ÇOCUKLARI ÜZERİNDE GEÇERLİK, GÜVENİLİRLİKVE NORM ÖN ÇALIŞMASININ UYGULANMASIBu araştırmanın amacı, Jack A. Naglieri ve J. P. Das (1997) tarafındangeliştirilmiş olan Bilişsel Değerlendirme Sistemi ( Cognitive Assessment System-CAS)'nin 10 yaş Türk çocukları üzerinde güvenirlik, geçerlik ve norm ön çalışmasınınyapılmasıdır. Bu amaç için önce PASS Teorisi tanıtılmıştır. Çünkü BilişselDeğerlendirme Sistemi (CAS), PASS Teorisine dayalı Nöropsikolojik bir değerlendirmesistemidir.Araştırmanın örneklemini, İstanbul ilinde üç farklı sosyo-ekonomik ve kültüreldüzeyi temsil ettiği düşünülen ilköğretim okullarındaki, 230 çocuk oluşturmaktadır. 10yaşındaki çocukların oluşturduğu bu örnekleme Bilişsel Değerlendirme Sistemi (CAS)bireysel olarak uygulanmıştır.Verilerin analizinde, güvenirlik çalışmaları için test-tekrar test güvenirlikkatsayıları, iç tutarlık katsayıları ve ölçmenin standart hata değerleri belirlenmiştir.Geçerlik çalışmalarında; içerik, yapı ve kriter geçerliği işlemleri yapılmıştır. Ayrıcademografik özelliklere göre bilişsel özelliklerin farklılıkların analizinde ilişkin ANOVAve tamamlayıcı hesaplardan Scheffe testleri yapılmıştır. Sonuçlar SPSS Sosyal Bilimlerİstatistik Programı ile değerlendirilmiştir.Araştırmanın sonucunda, Bilişsel Değerlendirme Sistemi (CAS)'nin geçerli vegüvenilir bir araç olduğu saptanmıştır. Elde edilen normların Amerika örneklemi ilebenzer olduğu belirlenmiştir.IŞIK DONDURUCU
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE VALIDITY, RELIABILITY AND NORM STUDIES OF COGNITIVEASSESSMENT SYSTEM (CAS) TEN YEARS OF CHILDRENThe basis of this research is to apply the reliability, validity and norm studies ofCognitive Assessment System (CAS), which was developed by Jack A. Naglieri and J.P.Das in 1997, on Turkish children who are ten years of age.Cognitive Assessment System (CAS) is a neuro-psychological assessment systemthat rests on PASS Theory. The sampling of the study is composed of 230 childrencoming from schools that represent the three different socio- economical and culturallevels of İstanbul.Cognitive Assessment System (CAS) has been applied individually to the 230children. In the data analyses, for the reliability studies test-retest reliability coefficients,content validity coefficients and standard deviation have been identified. In the validitystudies, content validity, construct validity and criterion validity procedures have beencarried out. The results have been evaluated by the SPSS for windows (statisticalpackage of social sciences) the results also indicate a similarity with the Americansamples.IŞIK DONDURUCU