Plastik sanatlar eğitiminde materyal olarak bakırın yeri ve önemi
The Importance and place of cupper in the education of plastic art as material
  1. Tez No: 191745
  2. Yazar: GAYE ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZETBakır materyali, Türk yaşantısında tarih boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Bumateryalin, endüstrinin teknik buluşlarıyla, gündelik hayatta daha az tercih edilmesi; kültürelhayatta ve sanatsal çalışmalarda etkisini göstermiştir. Bu durum günümüzde, plastik sanatlareğitimi alanında bakır malzemesinin daha az kullanılmasıyla sonuçlanmıştır.Plastik sanatlar kavramı içerisinde, her malzemenin kendine özgü bir duruşu vardır;malzemeler arasındaki farkları ve ilişkileri tanımlamak için, her birinin içeriğini bilmekgerekmektedir. Malzemenin niteliğini anlamak, söz konusu olan malzemeyle ilgili teknikbilgiye ve donanıma sahip olmayı gerektirir. Bu bilginin ve donanımın eksik olduğu yerdeyaratıcılık eylemi de, su götürmez bir şekilde, sekteye uğrar.Araştırmada, günümüz plastik sanatlar eğitimi uygulamaları içerisinde bakır materyalineyer verilmesiyle, bu materyale uygun bir ortamın ve teknik donanımın ilgili kurumlarda yeralması amaçlanmıştır.Yeraltından çıkarılarak, insanlığın pratik kullanım alanına sunulan ilk metal özelliğinesahip olan bakır; insanlık tarihine damgasını en fazla vuran metal olmuştur. Bu nedenlearaştırmada, bakırın metal olarak özelliklerine ve tarihçesine yer verilmiştir. Bakırın endüstrisahasındaki yeri ve bu alanda fiyat olarak baz alınan kriterler göz önüne alınmıştır.Maden olarak elde edilme aşamalarına, Türkiye'nin hangi bölgelerinde yer aldığına vebakır madeninin temin edilebileceği kurum ve kuruluşlara değinilmiştir. Bununla birlikte;Türkiye için bakırın önemine, tarihi bakır yatakları ve atölyelerine yer verilmiştir.Materyal olarak bakırın özellikleri, form verme ve süsleme tekniklerine değinilmiştir.Bununla birlikte, bakırla yapılan el sanatları üretimine ve alt başlıklarına da yer verilmiştir.Plastik Sanatlar Eğitimi'nin, kavram olarak içeriğine ve önemine değinilmekle birlikte;bu kavramın yükseköğretim kurumları içerisindeki yeri dikkate alınmıştır. Belirlenmiş olanyükseköğretim kurumlarından Plastik Sanatlar Eğitimi Ders Programları alınarak, buprogramlar içerisinde metal atölyelerinin durumu araştırılmıştır.Plastik Sanatlar alanında çalışan sanatçıların bakır materyaliyle oluşturdukları eserlergörsel örnekler olarak sunulmuş; bu sanatçıların, öz geçmişleriyle ilgili bilgilere kısacadeğinilmiştir.Araştırmanın beşinci bölümünde; Yapılanmamış Görüşme Tekniği ile, ilgili kurum vekuruluşlarda, yetkili veya söz sahibi kişilerin görüş ve önerilerine yer verilmiştir. Bugörüşmeler doğrultusunda, araştırma hakkında varılan sonuçların doğruluğununkanıtlanmasına; ayrıca geliştirilebilecek her çözüm önerisi, belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYCopper material has an important place in Turkish living style along its history. Becauseof, this material few preference in industrial technic inventions of daily life, it shows effectin cultural life and artistic works.In plastic art all materials has an particular position, for explaining differences andrelations between them, the content of each one should be known. To understand the qualityof material is required technical information and accoutrement about that material. With lessinformation and accoutrement, creativity action indisputably interrupted.The research aim is, copper material usage in today plastic art education practices andoccurance of suitable environment and technical accoutrements in related foundations aboutthis material.The copper which introduced to human´s practical usage area by taken out from theunderground is the most printed material to history of humanity. Because of this there is alsocharacteristics and history of copper as a metal in this research. Copper?s place in industrialarea and the criterion which is taken as base prices in this area is considered.Derivation stages as a metal, in Turkey which places it lies and from which foundationsand institutions it can be assured is adverted. Beside this, the importance of copper forTurkey, historical copper beds and studios is also accommodated.As a material copper?s specifications, forming and ornamentation technics is adverted.Furthermore handwerks that made from copper and its subheads is accomandated.Beside concept of Plastic Arts Education?s content and importance, this concept?s placein high education establishments is considered. From specified high education establishments,Plastic Art Education Course Programmes is taken and metal studios being is searched.Works that are made from copper material by Plastic Arts artists is visually introducedand informations about this artists autobiography?s is adverted.In the fifth part of the research, with Half-Formation Interview Technic, in relatedfoundations and institutions, authoritative people?s opinions and suggestions areaccomodated. With this interviews, the accuracy of this results want to be proven and anysolution suggestion can be launched out is want to be specified.